Lubisz swój samochód i chcesz go wszędzie zabierać ze sobą? Ceny paliwa bywają zaporowe i mogą stanąć Ci na drodze do swobodnych podróży. Popularne rozwiązanie to LPG zamiast benzyny. Zmiana rodzaju paliwa niesie za sobą nową kalkulację składki OC.

Dlaczego decydujemy się na LPG?

LPG czyli gaz w postaci ciekłej jest paliwem uznawanym za przyjazne dla portfela. Jeśli tankujesz benzynę, aby korzystać z LPG musisz zgłosić się do specjalistycznego warsztatu, który zamontuje Ci odpowiednią instalację. Koszty sięgają kilku tysięcy złotych, w zależności od generacji urządzenia.

Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego 14,5% samochodów osobowych w naszym kraju jest zasilana dzięki LPG, co czyni nas liderem w UE. W 2017 r. liczba aut zasilanych płynnym gazem wzrosła o ponad 100 tysięcy sztuk, to tak jakby co drugi mieszkaniec Torunia przerzucił się na autogaz.

Kluczowym aspektem przyciągającym polskich kierowców do LPG jest cena paliwa, która zwykle stanowi największy wydatek w użytkowaniu auta. Koszt benzyny bezołowiowej przekracza 5 zł za litr, podczas gdy za litr płynnego gazu zapłacimy mniej niż 3 zł. Im dłuższy przebyty dystans, tym więcej oszczędności. LPG nie obniży nam jednak wszystkich kosztów związanych z eksploatacją auta. Za ubezpieczenie OC zapłacimy więcej.

Czy OC auta z instalacją LPG jest droższe?

Instalacja LPG wiąże się ze znacznym kosztem i nie musi opłacać się każdemu kierowcy. Montaż autogazu przyniesie realne korzyści wszystkim, którzy jeżdżą dużo i deklarują wysokie planowane przebiegi. Ta informacja jest cenna dla towarzystw oferujących ubezpieczenia komunikacyjne.

Im więcej przemierzasz kilometrów, tym więcej czasu spędzasz w samochodzie. Im dłużej przebywasz na drodze, tym wyższe prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego. Wyobraźmy sobie Pawła i Marka. Paweł spędza w samochodzie godzinę dziennie, dojeżdżając do pracy i na zakupy. Markowi podróże autem zajmują 3 godziny każdego dnia. To pewnie on wybierze LPG i być może zapłaci więcej za OC.

Oczywiście na cenę składki będzie miała wpływ nie tylko liczba przebytych kilometrów, ale także wiek kierowców, ich doświadczenie za kółkiem, model samochodu, miejsce zamieszkania… Stłuczka na ruchliwym skrzyżowaniu w zakorkowanym centrum może zdarzyć się częściej niż kolizja na rzadko uczęszczanej drodze za miastem.

Rachunek zysków i strat

Przypadek każdego kierowcy trzeba rozważyć indywidualnie. Oszczędności Marka nie muszą przełożyć się na portfel Pawła.

Aby zmiana paliwa miała sens, koszty samej instalacji LPG muszą zwrócić się w odpowiednio krótkim czasie. Trzeba wziąć pod uwagę również okresowe koszty serwisowania i ewentualne naprawy.

Przy dużych przebiegach inwestycja w płynny gaz może się zwrócić nawet po kilku miesiącach czy po roku. Jednak kalkulacja nie jest taka prosta. Jeśli planujesz dalekie podróże za granicę, ze zdziwieniem odkryjesz, że nie we wszystkich krajach LPG jest tak popularne jak w Polsce. Może się okazać, że zakup płynnego gazu w Hiszpanii graniczy z cudem, bo autogaz nie jest tu powszechnie montowany.

Ważnym elementem kosztów eksploatacji pojazdu jest polisa komunikacyjna. Za samochód z LPG z reguły zapłacimy wyższe ubezpieczenie OC i AC. Podwyżka zwykle waha się w granicach kilkudziesięciu złotych rocznie. Jeśli jesteś ciekawy, ile kosztowałaby Twoja polisa po zmianie paliwa na gaz, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeniowego. Dzięki symulacji kosztów, dowiesz się, ile dokładnie zapłacisz za OC Twojego auta z LPG.

Masz już OC i chcesz zainstalować LPG?

Jeśli planujesz montaż autogazu w Twoim samochodzie, musisz wiedzieć, że masz obowiązek poinformować ubezpieczyciela o takiej modyfikacji. Kupując obecną polisę, deklarowałeś rodzaj paliwa, jakie tankujesz do auta. Twoja umowa musi zawierać aktualne informacje na temat Twojego samochodu.

Przy szacowaniu składki ubezpieczenia AC nie bez znaczenia jest wartość Twojego pojazdu. Przykładowo, samochód Marka warty jest 40 tysięcy złotych. Po montażu instalacji LPG jego cena może podnieść się o koszt cennego sprzętu, który od tej pory stanowi integralną część pojazdu. Jeśli za autogaz zapłacił 4 tysiące złotych, ta kwota to aż 10% wartości samochodu.

Dlaczego to takie ważne dla ubezpieczyciela? Przy kalkulacji składki ma znaczenie wiele różnych czynników. Zadbaj o aktualizację danych Twojego auta, aby uniknąć problemów z wypłatą ewentualnego odszkodowania. Spójrzmy na przykład: Markowi przytrafiła się kolizja z innym samochodem. Zderzenie spowodowało poważną awarię instalacji LPG. Towarzystwo nie pokryje kosztów naprawy autogazu, skoro w ogóle nie wiedziało o jego istnieniu.

Instalację LPG warto dobrze zaplanować, aby kolejną polisę OC wybrać już z uwzględnieniem płynnego gazu napędzającego auto.


Raport Polskiej Organizacji Gazu Płynnego za 2017r.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *