Polisa na życie to bardzo spersonalizowany produkt. Każde towarzystwo ustala własne warunki oceny ryzyka i zanim przystąpisz do ubezpieczenia, otrzymasz kilka ważnych pytań. Wiek, wykonywany zawód czy przebyte choroby to nie jedyne czynniki, które mogą mieć znaczenie. Ubezpieczyciel będzie chciał ustalić, jakich niebezpieczeństw możecie się spodziewać w okresie ochrony. Dowiedz się, jakie informacje mogą być potrzebne do zawarcia polisy na życie.

Jak się czujesz?

Twój obecny stan zdrowia ma bez wątpienia kluczowe znaczenie. Odczuwane dolegliwości poszczególnych narządów, podejmowane leczenie, stała opieka poradni specjalistycznych czy przyjmowane leki to cenne informacje dla towarzystwa ubezpieczeniowego.

Istotne są także parametry związane z Twoim ciałem takie jak wzrost, waga czy ciśnienie tętnicze. Dane Twojego lekarza pierwszego kontaktu mogą okazać się niezbędne do zakupu polisy.

Historia leczenia pod lupą

Przedmiotem zainteresowania będzie nie tylko Twoja obecna kondycja, ale również choroby przebyte w przeszłości. Leczenie szpitalne, operacje i transfuzje krwi mają znaczenie dla ubezpieczycieli. Doznane wypadki i uszkodzenia ciała mogą wpłynąć na wysokość składki.

Towarzystwo może zapytać o zakres i wyniki istotnych badań lekarskich wykonanych w ostatnich latach np. RTG klatki piersiowej czy rezonansu magnetycznego.

Przed rozmową przypomnij sobie, czy w ostatnim czasie przebywałeś na dłuższym zwolnieniu lekarskim.

Twój styl życia a ubezpieczenie

Aktywność zawodowa to bardzo istotny element życia, który pochłania dużo Twojego czasu. Codzienna praca na wysokości niesie za sobą inne zagrożenia niż współpraca z ekranem komputera. Ubezpieczyciel z pewnością zapyta o pracę w niekorzystnych warunkach, podejmowanie ciężkich prac fizycznych czy częstą jazdę samochodem wynikającą z Twoich obowiązków. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, może mieć znaczenie jej charakter i branża.

Twoje zajęcia w prywatnym życiu to przede wszystkim kwestia niebezpiecznego hobby i uprawiania ryzykownych sportów np. nurkowania czy wspinaczki wysokogórskiej. Nie bez znaczenia będą zażywane używki, ich ilość i częstotliwość przyjmowania.

Co słychać w genach?

Predyspozycje genetyczne to istotna miara ryzyka. Ubezpieczyciel nie uzyska dostępu do wyników badań genetycznych, ale zapyta o najbliższą rodzinę czyli o Twoich rodziców i rodzeństwo. Będą miały znaczenie zachorowania na określone choroby takie jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane lub nowotwór rozwijający się np. przed 60. rokiem życia. Niektóre towarzystwa zapytają o przedwczesną śmierć najbliższych w określonych okolicznościach np. w następstwie zawału serca.

Jak rysuje się przyszłość?

Jeśli mierzysz się z problemami zdrowotnymi, ubezpieczyciel zapyta o zamiary, jakie mają wobec Ciebie lekarze. Aby uniknąć kłopotów z otrzymaniem świadczenia, musisz wspomnieć o zaplanowanym leczeniu zachowawczym czy zbliżającej się operacji.

Niektóre towarzystwa pytają także o plany dłuższych wyjazdów zagranicę.

Pytania mniej typowe

Oprócz omówionych wyżej kwestii ubezpieczyciele zadają również mniej typowe pytania. Na pewno zainteresują się, czy w przeszłości otrzymałeś odmowę zawarcia polisy życiowej i czy Twój wniosek został odroczony. Niektóre towarzystwa zapytają o orzeczoną niepełnosprawność, niezdolność do pracy czy ubieganie się o rentę inwalidzką. Kobiety mogą spodziewać się pytania o ciążę, a mężczyzna o zwolnienie lub odrodzenie służby wojskowej z przyczyn zdrowotnych. Przebyta depresja i próby samobójcze nie będą obojętne dla zakładu ubezpieczeń.

Tags:

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *