Każdy kierowca musi prawidłowo używać świateł, aby zminimalizować ryzyko wypadku na drodze, a także uniknąć zapłaty mandatu. Najczęściej w pojazdach włączone są światła mijania, choć od niedawna zaczęły pojawiać się także światła do jazdy dziennej. Czym one się różnią? A kiedy musisz włączyć światła drogowe? Sprawdź!

Czym są światła mijania?

Światła mijania to podstawowe wyposażenie każdego pojazdu, inaczej nazywane są krótkimi. Ich zadaniem jest prawidłowe oświetlenie drogi przed pojazdem, niezależnie od tego, gdzie oraz w jakich warunkach jeździć. Każdy kierowca musi je włączyć niezwłocznie po wejściu do samochodu i jeszcze przed podróżą. Powinny oświetlić prawidłowo drogę w odległości 40 km/h i więcej. Warto zwrócić uwagę także na ich poprawne ustawienie np. samodzielnie lub z pomocą Stacji Kontroli Pojazdów. Dzięki temu, będziesz czuł się bezpieczniej na trasie. O włączonych światłach mijania świadczy zielona kontrolka w postaci reflektora z czterema pochylonymi kreskami po lewej stronie.

Czym są światła do jazdy dziennej?

Światła dzienne działają podobnie do mijania, jednak zaraz dowiesz się o najważniejszych różnicach. Potrzebują mniej energii niż inne, dlatego są coraz częściej wybierane przez kierowców. Zamiast żarówek halogenowych, możesz korzystać z diod LED. Światła do jazdy dziennej nie muszą oświetlać drogi, ponieważ ich główną funkcją jest informowanie innych uczestników ruchu o Twoim pojeździe na trasie. Właśnie dlatego, tak istotne jest ich poprawne używanie.

Różnica pomiędzy światłami mijania a do jazdy dziennej

Ze świateł mijania możesz korzystać zarówno o świcie, jak i po zmroku. W warunkach dobrej przejrzystości możesz je zastąpić tymi, które są przeznaczone do jazdy dziennej. Koniecznie musisz pamiętać jednak o tym, że jeśli warunki atmosferyczne się zmienią i wystąpią opady czy mgła, w takim przypadku powinieneś korzystać ze świateł mijania. Niektóre, nowoczesne modele aut, mają wbudowany specjalny czujnik, który w razie potrzeby przełącza oświetlenie. Dzięki temu, nie trzeba o tym pamiętać podczas podróży. Światła do jazdy dziennej nie powinny być także włączone po zmroku oraz w tunelu. Tam pamiętaj o tradycyjnym oświetleniu, tzw. krótkim.

Światła drogowe, czyli jakie?

O światłach drogowych musisz pamiętać po zmroku, kiedy widoczność jest ograniczona. Pełnią bardzo ważną funkcję oświetlania drogi na daleki dystans, dlatego nie włącza się ich podczas jazdy dziennej. Zamontowane są w pojazdach, które poruszają się z większą prędkością niż 40 km/h, a o ich włączeniu świadczy kontrolka w odcieniu niebieskim. To symbol reflektora i czterech poziomych kreskach po lewej stronie. 

Zastosowanie świateł drogowych – uważaj!

Niepoprawne korzystanie z oświetlenia grozi mandatem w wysokości 200 złotych i 3 punktów karnych. Właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich zastosowanie. Światła drogowe powinny być włączone wtedy, kiedy trasa nie jest odpowiednio oświetlona. Nie można ich używać np. do ostrzegania przed kontrolą drogową, ale z kolei w przypadku niebezpieczeństwa – jak najbardziej tak. Trzeba też pamiętać o innych uczestnikach ruchu i nie oślepiać ich w trakcie jazdy. Kiedy zbliża się auto z naprzeciwka i nie ma włączonych świateł drogowych, jak najszybciej musisz przełączyć swoje na mijania. Pamiętaj także, aby to zrobić kiedy za Tobą pojawia się inny pojazd oraz zbliżasz się do pociągu lub tramwaju i możesz oślepić pojazd.

Masz ważne OC? Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na składce, obliczając ją w kalkulatorze online.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *