Autocasco nie jest w Polsce ubezpieczeniem obowiązkowym, ale właściciele nowych i bardziej wartościowych pojazdów często decydują się na tę polisę. Jako ubezpieczenie od zdarzeń losowych AC doskonale zabezpiecza interes finansowy właściciela auta. Co może obejmować ta polisa?

Dobrowolne ubezpieczenie Autocasco

Dobrowolny charakter ubezpieczenia AC sprawia, że niektórzy kierowcy stają przed dylematem, czy decydować się na jego wykupienie. W końcu polisa stanowi dodatkowy  wydatek, a w przypadku kilkuletniego auta o średniej wartości, ryzyko nie jest tak duże. 

Warto zaznaczyć, że zakres polisy Autocasco nie jest regulowany prawnie, co oznacza, że oferta każdego towarzystwa ubezpieczeniowego będzie nieco inna.

AC, czyli ubezpieczenie od zdarzeń losowych

Założeniem AC jest ubezpieczenie kierowcy i właściciela pojazdu od zdarzeń losowych. Pełne autocasco zazwyczaj obejmuje zdarzenia takie jak:

  • kradzież samochodu,
  • uszkodzenie pojazdu w zdarzeniu drogowym,
  • uszkodzenie pojazdu w trakcie postoju, m.in. wskutek warunków atmosferycznych lub pożaru.

Biorąc pod uwagę, że naprawa nowego auta może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a jego kradzież wiązać się z jeszcze większą stratą, posiadanie autocasco okazuje się niekiedy zbawienne. Oprócz wartości auta, decydując się na polisę AC warto wziąć pod uwagę częstotliwość korzystania z pojazdu. Ryzyko jego uszkodzenia w wypadku drogowym jest wówczas wyższe. Z kolei auta, które nie są garażowane i pozostawione na strzeżonym parkingu są bardziej narażone na kradzieże i akty wandalizmu.

Polisa polisie nierówna. Z myślą o kierowcach, dla których standardowa polisa AC wydaje się zbyt dużym i zbędnym wydatkiem, towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadziły do swojej oferty okrojone warianty Autocasco. Cena jest wówczas sporo niższa, a zakres ochrony dostosowany do potrzeb i możliwości finansowych kierowcy.

Najczęściej okrojone AC to produkty określane mianem minicasco. Niektóre spośród nich dopuszczają np. udział własny kierowcy w likwidacji szkody, którego wysokość może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Potencjalna naprawa odbija się niekorzystnie na budżecie właściciela samochodu w mniejszym stopniu, zaś składka za ubezpieczenie AC będzie niższa.

Niektóre warianty autocasco zakładają odszkodowania tylko w przypadku całkowitego uszkodzenia samochodu lub wyłącznie w przypadku jego kradzieży. Jeszcze inne koncentrują się na działaniu żywiołów, a więc właściciel może liczyć na odszkodowanie, jeśli jego auto zostanie zalane, uszkodzone przez grad, wskutek wichury lub pożar.

Rozważając zakup polisy Autocasco należy podejść do sprawy indywidualnie, a przede wszystkim zapoznać się z dokumentem OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Dokument określa szczegółowe warunki, kiedy i na jakich zasadach ubezpieczonemu należy się odszkodowanie. 

Sytuacje, w których ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania

Warto pamiętać, że w przypadku polis AC występują wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Do najczęstszych należą:

  • rażące zaniedbania, takie jak pozostawienie kluczyków w stacyjce skradzionego później samochodu,
  • nieskorzystanie ze wszystkich dostępnych zabezpieczeń antywłamaniowych,
  • uszkodzenie auta w wypadku w trakcie prowadzenia go pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
  • szkody wynikające z usterek technicznych, które nie zostały wcześniej wykryte ze względu na ominięcie przeglądu technicznego.

Autocasco taniej w pakiecie

Kierowcy, którzy mają wątpliwości odnośnie kupowania polisy Autocasco mogą zdecydować się właśnie na jego ograniczony wariant. Cenę polisy można w dużej mierze zredukować, kupując ubezpieczenia w pakiecie. Zestaw OC, AC oraz Assistance to bardzo popularne rozwiązanie, a każde z ubezpieczeń jest w nim znacznie tańsze niż kupowane oddzielnie. Znaczące różnice cenowe występują pomiędzy ofertami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, nawet gdy zakres polisy jest zbliżony. Kupowanie ubezpieczeń polega więc m.in. na zapoznaniu się z jak największą ilością dostępnych możliwości.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *