Wyjeżdżając na wakacje, nie chcemy martwić się wszystkim, co może nas spotkać, a w podróży możemy popaść w niezłe tarapaty. Jesteśmy w nowym miejscu, nie znamy języka albo niewielu miejscowych mówi po angielsku. Przeżywamy przygody, czasami podejmujemy ryzyko, a każdy dzień jest pełen niespodzianek.

Czym jest ubezpieczenie podróżne?

Polisa turystyczna zapewnia ochronę podróżującym w czasie wyjazdu krajowego lub za granicę. Zwykle obejmuje ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), Assistance i OC, a poza Polską także zwrot kosztów leczenia.

Co dokładnie zawiera ubezpieczenie?

Każdy wyjazd jest inny i dlatego na rynku dostępne są różne rodzaje polis turystycznych. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dodatkowe klauzule, które zapewniają ochronę w rozmaitych okolicznościach. Na przykład dla miłośników wypraw w góry przygotowano ubezpieczenie pokrywające koszty akcji ratowniczej. Taka opcja nie przyda Ci się, jeśli wybierasz się na weekend do Rzymu. Z kolei na podbój miasta możesz zabrać ubezpieczenie od utraty dokumentów, jeśli obawiasz się kieszonkowców w metrze. Ubezpieczenie bagażu przyda się w obu przypadkach.

Gdzie i jak długo działa ochrona?

Wyjeżdżasz na tydzień czy na 11 dni? To Ty dokładnie ustalasz termin obowiązywania polisy i płacisz tylko za te dni, w których rzeczywiście podróżujesz. Jeśli decydujesz się na wyjazd zagraniczny, ochrona rozpocznie się po przekroczeniu granicy RP. Zakres terytorialny ubezpieczenia to zwykle Europa albo cały świat. W wyjątkowych przypadkach możesz zostać poproszony o wybranie państwa docelowego.

Jak otrzymam pomoc?

Kiedy jesteś w potrzebie, najlepiej od razu skontaktować się z centrum zgłaszania szkód Twojego ubezpieczyciela. Poznasz dostępne formy pomocy i razem z towarzystwem ustalisz najlepsze rozwiązanie. Dowiesz się, jakie są kolejne kroki postępowania. Jeśli przykładowo klimatyzacja przyprawi Cię o anginę, Twój ubezpieczyciel znajdzie gabinet lekarski w pobliżu i umówi Cię na wizytę. Aby mieć pewność, że towarzystwo pokryje koszty powstałe w podróży, zachowaj wszystkie rachunki i inne dokumenty związane z powstałą szkodą np. w przypadku kradzieży bagażu będzie to raport policyjny potwierdzający zgłoszenie zdarzenia w służbach porządkowych.

Co z leczeniem za granicą?

Jeśli wybierasz się za granicę ze świeżo wyrobioną kartą EKUZ, masz prawo korzystać z usług publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym jesteś. Może to oznaczać, że zapłacisz za pobyt w szpitalu, badania laboratoryjne czy transport sanitarny. Nawet jeśli w Polsce te świadczenia byłyby darmowe, zagraniczny odpowiednik NFZ-u nie musi ich refundować.

Ubezpieczenie podróżna zapewniające zwrot kosztów leczenia jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, aby nie martwić się o swoje finanse podczas kryzysu zdrowotnego w podróży. Towarzystwo może zwrócić koszty zarówno płatnych świadczeń w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, jak i prywatnych usług medycznych. Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, należy poinformować o tym ubezpieczyciela i wykupić dodatkową klauzulę. To gwarancja wsparcia w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia wskutek dolegliwości, którą zabraliśmy ze sobą w podróż (tzn. lekarz zdiagnozował ją przed wyjazdem).

Assistance nie tylko dla samochodu

Oferując Assistance na czas podróży, ubezpieczyciel zapewnia zorganizowanie pomocy, kiedy zaskoczy Cię nieprzewidziana sytuacja.

Assistance komunikacyjne to przydatna ochrona auta. Czasami trudno dogadać się z mechanikiem. Wyobraź sobie teraz, że zepsuł Ci się samochód na pustkowiu w Chorwacji. Jak znaleźć warsztat i wytłumaczyć na migi, że podejrzewasz awarię alternatora? Inny produkt czyli Assistance jako dodatek do polisy podróżnej to wsparcie w postaci m. in. transportu medycznego, zorganizowania powrotu do kraju w przypadku odwołania lotu lub skrócenia wyjazdu nie z Twojej winy. Ubezpieczyciel zapewnia niezbędną pomoc prawną i usługi tłumacza.

Wszystko dla bagażu

W czasie podróży na pewno przeżyjesz wspaniałe przygody, ale Twój bagaż może spotkać inny scenariusz. Nawet najtrwalsza walizka może nie wyjść cało z wakacyjnych perypetii. W ramach polisy ubezpieczysz nie tylko rzeczy osobiste, ale także sprzęt sportowy, fotograficzny i filmowy.

Zasada pierwsza: deklarując sumę ubezpieczenia, bierz pod uwagę realną wartość bagażu. Im mniejsza suma ubezpieczenia, tym mniejsze odszkodowanie. Zbyt niska kwota może nie wystarczyć na pokrycie strat. Zwróć uwagę, czy ubezpieczasz na wartość rzeczywistą czy odtworzeniową. Pierwszy wariant zakłada wypłatę kwoty pomniejszonej o stopień amortyzacji. W praktyce takie środki mogą okazać się niewystarczające, aby sprawić sobie sprzęt z takiej samej półki. Z kolei ubezpieczenie na wartość odtworzeniową gwarantuje fundusze na odkupienie sprzętu w takim samym standardzie, jak ten zniszczony lub utracony przez zaistniałą szkodę.

Wiza a obowiązkowe ubezpieczenie

Podróżując do niektórych krajów, będziesz musiał wykupić ubezpieczenie turystyczne, żeby przekroczyć granicę. Aby wjechać do Rosji nie wystarczy sama wiza – musisz mieć przy sobie dowód zakupu polisy na czas zaplanowanego pobytu. Obowiązkowe ubezpieczenie obejmuje zwrot kosztów leczenia, pozostałe opcje są dobrowolne. Z kolei USA nie nakłada na podróżnych obowiązku posiadania polisy turystycznej. Aby zwiedzić Nowy Jork, wystarczy Ci sama wiza. Warto jednak wiedzieć, że leczenie za oceanem jest bardzo kosztowe, dlatego rozsądnym krokiem jest wykupienie polisy podróżnej.


Zobacz też:
rf.gov.pl/porady-sezonowe/Ubezpieczenia_turystyczne

Tags:

1 Comment

  1. Oczywiście warto mieć dodatkowe ubezpieczenie podróżne. W ubiegłym roku korzystałam też z EKUZ w szpitalu w Irlandii i było to trochę ciężkie. Na karcie wszystko jest napisane po polsku – babka w rejestracji nie wiedziała które to imię, nazwisko, co to za numer. Serio NFZ mógł się wysilić i zapisać to po minimum angielsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *