Średnia wieku zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych wynosi kilkanaście lat. Z tego względu, wielu właścicieli pojazdów rezygnuję z dobrowolnego ubezpieczenia Autocasco. Twój samochód ma już swoje lata i nie wiesz, czy AC będzie opłacalna inwestycją? Dziś przedstawiamy najważniejsze wady i zalety takiego rozwiązania!

Dobrowolne ubezpieczenie AC

W odróżnieniu od polisy OC, ubezpieczenie Autocasco jest w naszym kraju dobrowolne. Składka na ubezpieczenie AC stanowi spory wydatek, ale korzyści mogą okazać się wymierne. Spowodowanie kolizji drogowej lub uszkodzenie samochodu w inny sposób obciąża właściciela pokaźnymi kosztami. Kradzież auta, które nie było ubezpieczone to ogromna strata finansowa, zwłaszcza w przypadku pojazdu o dużej wartości. Ubezpieczenie Autocasco obejmuje także uszkodzenia szyb, akty wandalizmu czy skutki działania warunków atmosferycznych. 

Każda oferta jest skonstruowana nieco inaczej, ponieważ zakres ubezpieczenia zależy od wariantu konkretnego towarzystwa. Właściciele nowych pojazdów o większej wartości zwykle nie zastanawiają się długo nad wykupieniem Autocasco, bo zdają sobie sprawę z ponoszonego ryzyka. Co innego w przypadku starszych aut.

Wady i zalety autocasco w przypadku starszego pojazdu

Jeśli jesteś właścicielem starszego samochodu, musisz dokonać rachunku potencjalnych zysków i strat na własną rękę.

WADA: Ograniczona oferta

Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają w swojej ofercie Autocasco dla starszych pojazdów. Ich wiek jest dokładnie określony w warunkach. Jeśli więc zdecydujesz się na taką usługę, musisz zdawać sobie sprawę, że spektrum dostępnych na rynku propozycji będzie zawężone. Jednak wystarczy dobrze poszukać, aby znaleźć ubezpieczyciela, dla którego wiek auta nie stanowi zasadniczej różnicy, ponieważ będą dostępne inne warianty. Osobna kwestia to opłacalność finansowa takiej inwestycji.

ZALETA: Bezpieczeństwo finansowe

Nawet ubezpieczając starsze auto o niskiej wartości inwestujesz w ten sposób w swoje bezpieczeństwo finansowe. To bardzo istotne, szczególnie jeśli nie masz oszczędności. Kradzież lub poważne uszkodzenie wiekowego auta nie stanowi wielkiej straty finansowej, co nie oznacza, że jego właściciel dysponuje środkami na zakup kolejnego pojazdu. Autocasco pokryję koszty naprawy lub pozwoli na zakup podobnego auta, które bywa dla właściciela ważnym narzędziem pracy.

WADA: Wysoki koszt ubezpieczenia

W ekstremalnych sytuacjach może się zdarzyć, że wysokość składki AC lub dwóch kolejnych rocznych składek zbliża się do poziomu wartości rynkowej starszego samochodu. Towarzystwo zgadza się na jego ubezpieczenie, ale koszt polisy staje się nieadekwatny wobec ponoszonego ryzyka. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z Autocasco, a zaoszczędzone w ten sposób środki odkładać na zakup kolejnego, nowszego pojazdu, gdy stanie się to konieczne.

ZALETA: Elastyczna oferta

Każda polisa jest skonstruowana nieco inaczej. Właściciele starszych aut nie muszą więc inwestować w pełen pakiet. Jeżeli Twój samochód ma wysoką wartość, ale wymaga pewnych inwestycji i nakładu pracy, wybierz polisę, która zabezpieczy Cię przede wszystkim przed kradzieżą. Warto spojrzeć na polisę, gdy auto regularnie pozostawiasz na niestrzeżonym parkingu.

Poszukaj najkorzystniejszej oferty w sieci

Zasadność ubezpieczenia AC w przypadku starszego auta to kwestia indywidualna. Jako właściciel musisz samodzielnie oszacować ryzyko finansowe oraz ryzyko kradzieży bądź uszkodzenia  samochodu. Jeśli pojazd ma dla Ciebie wartość sentymentalna, weź pod uwagę również ten czynnik. Ponadto, Autocasco może okazać się dobrym rozwiązaniem, gdy z samochodu będzie korzystał mniej doświadczony kierowca, np. Twoje dziecko, które dopiero odebrało prawo jazdy.

Polisa AC nie musi być droga, zwłaszcza gdy dysponujesz stosownymi zniżkami za bezszkodową jazdę. Jeśli uważasz, że jest Ci potrzebna, wykorzystaj kalkulator ubezpieczenia samochodu, w którym bez problemu porównasz oferty ponad 30 wiodących towarzystw ubezpieczeniowych, działających na polskim rynku. Mając tak szeroki wybór, z pewnością znajdziesz polisę AC dla starszego pojazdu, idealnie dostosowaną do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Pamiętaj, że ubezpieczenie Autocasco kosztuje mniej, kiedy jest kupowane w pakiecie wraz z polisą OC i innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *