Każdy kierowca musi posiadać ważną polisę OC. Aktualnie w łatwy i szybki sposób można to zweryfikować, dlatego o wiele prościej niż kiedyś jest nałożyć finansową karę za brak ubezpieczenia. Aby dopełnić wszelkich formalności, musisz też pamiętać o terminach. Kiedy podpisać umowę? Sprawdziliśmy to w oparciu o różne sytuacje. 

Przedłużenie umowy u ubezpieczyciela

Na początek weźmiemy pod uwagę sytuację, w której posiadasz już samochód i polisę OC. Nawet jeśli zapomnisz zgłosić się do dotychczasowego ubezpieczyciela po dwunastu miesiącach, Twoja umowa zostanie automatycznie przedłużona. Nie musisz martwić się, że polisa OC straci ważność. Pamiętaj jednak o uregulowaniu opłat związanych z ubezpieczeniem, aby nie mieć w przyszłości problemów. Co zrobić, jeśli w wyniku niedopatrzenia, Twoja umowa przedłuży się, a Ty chciałeś znaleźć lepszą ofertę? Możesz nadal to zrobić. Wystarczy, że wykupisz nową polisę, a następnie złożysz wypowiedzenie. Konieczne będzie jednak wniesienie opłaty za okres, w którym obowiązywało OC przedłużone automatycznie.

Rozwiązanie umowy i podpisanie nowej

Koniec okresu umowy ubezpieczenia OC to doskonały moment na znalezienie innej, bardziej opłacalnej polisy. Musisz jednak pamiętać, aby sprawdzić dokładnie do jakiego dnia obowiązuje obecna ochrona. Najpóźniej dzień przed wskazaną datą musisz złożyć wypowiedzenie, a następnie wykupić nową polisę. Wszystkie te czynności bez problemu wykonasz bez wychodzenia z domu, np. korzystając z poczty elektronicznej, jeśli taką formę akceptuje towarzystwo. Wypowiedzenie możesz wysłać też tradycyjnie pocztą, bo data stempla jest równoznaczna ze złożeniem pisma. Nową polisę znajdziesz, korzystając z kalkulatora online.

Jak najszybciej poradzić sobie z zakupem OC?

Znalezienie opłacalnej oferty od towarzystwa ubezpieczeniowego nie musi być długie i męczące. Prostym sposobem jest porównanie OC w kalkulatorze online. Możesz uwzględnić zarówno samą ofertę obowiązkowego ubezpieczenia, jak i rozszerzone pakiety. Wystarczy, że uzupełnisz podstawowe dane na temat pojazdu oraz właściciela, a następnie w czytelny sposób otrzymasz propozycje od ubezpieczycieli. Kiedy wybierzesz najbardziej opłacalną polisę, dopełnisz wszelkich formalności bez wychodzenia z domu. Cała procedura jest prosta w obsłudze, a płatności za OC dokonasz elektronicznie.

Zakup samochodu a terminy ubezpieczeń

Jeśli kupujesz używany pojazd, możesz przejąć ubezpieczenie od poprzedniego właściciela. Po upływie czasu wskazanego w umowie, polisa nie zostanie przedłużona automatycznie. Właśnie dlatego, do tego czasu musisz zawrzeć nową polisę w  towarzystwie ubezpieczeniowym. W innym przypadku, będziesz musiał ponieść karę za brak OC

Rejestracja nowego pojazdu a ubezpieczenie OC

A może zdecydowałeś się na zakup nowego samochodu z salonu? Nie musisz przyjmować propozycji ubezpieczenia od dealera. Najczęściej tego typu umowy nie są idealnie przystosowane do każdego kierowcy. Gotowych pakietów OC+AC nie można zmienić na korzyść swojego portfela. Najpóźniej w dniu rejestracji nowego pojazdu, musisz zadbać o polisę. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut na porównanie ofert w kalkulatorze online. 

Zakup auta bez OC

Czy możliwy jest zakup samochodu z rynku wtórnego bez obowiązkowego OC? Niestety tak. Jednak nie musisz się martwić, nie będziesz ponosił odpowiedzialności za zaniedbania poprzedniego właściciela. Zanim jednak podpiszesz umowę kupna-sprzedaży i zaczniesz korzystać z pojazdu, sprawdź na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego czy polisa jest ważna. Jeśli nie, znajdź samodzielnie najbardziej opłacalną polisę i kup ją natychmiast po zakupie samochodu.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *