Zastanawiasz się czy ubezpieczenie motocykla ma dokładnie takie same zasady jak polisa dla samochodu? Co się dzieje z ochroną pojazdu zimą, kiedy go nie używasz? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Obowiązkowe ubezpieczenie dla motocykla

Z ubezpieczeniem motocykla jest zupełnie tak samo jak z obowiązkowym OC samochodu. Według prawa, każdy właściciel pojazdu musi posiadać obowiązkową polisę. Jednoślady takie jak motor czy skuter są traktowane tak samo, jak inne pojazdy ruchu drogowego. Niestety, nawet jeśli motocykl jest używany wyłącznie wiosną i latem, umowa musi być podpisana na 12 miesięcy, aby zachować ciągłość. Obowiązkowe ubezpieczenie OC obejmuje także kierowców, którzy doraźnie korzystają ze swojego pojazdu, np. w celu zakupów raz w tygodniu czy podczas rekreacyjnych wypadów do lasu. Nie ma także możliwości czasowego wyrejestrowania motocykla.

Co grozi za brak polisy OC?

Kary za brak polisy OC są nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i są one bardzo wysokie. W 2020 r. wynoszą odpowiednio:

  • za 3 dni braku OC 170 złotych,
  • za czas od 4 do 14 dni braku OC 430 złotych,
  • za więcej niż 14 dni braku OC 870 złotych.

Trzeba również wspomnieć, że zapłacenie kilkuset złotych nie jest jedyną konsekwencją braku ubezpieczenia OC. Jeśli na trasie dojdzie do kolizji lub wypadku i spowodujesz szkody innemu kierowcy, nastąpi regres ubezpieczeniowy. Towarzystwo wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, ale zażąda od Ciebie zwrotu środków. Koniec końców wszystkie koszty likwidacji szkody będziesz musiał ponieść z własnej kieszeni. 

Jak sprawdzić ważność polisy?

Wiesz już, że kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia są bardzo wysokie, dlatego zdecydowanie lepiej jest znaleźć atrakcyjną ofertę od towarzystwa ubezpieczeniowego i zaoszczędzić pieniądze. Tym bardziej, że sprawdzenie OC pojazdu jest bardzo proste. Nawet podczas standardowej kontroli policyjnej na drodze, funkcjonariusze błyskawicznie mogą sprawdzić czy posiadasz ważną polisę. Wystarczy podać numer rejestracyjny lub numer VIN w specjalnej bazie na stronie internetowej UFG, a następnie zobaczyć czy pojazd posiada obowiązkowe ubezpieczenie. Każdy właściciel powinien mieć OC, nawet jeśli pojazd jest nieużywany, dlatego musisz pamiętać o tych ważnych formalnościach.

Cena i zakres ochrony OC motocykla

Ze względu na to, że OC jest obowiązkowe, zakres jego podstawowej ochrony jest taki sam u wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Najczęściej za ubezpieczenie motocykla zapłacisz mniej niż w przypadku samochodu. Ma na to wpływ między innymi mniejsza moc silnika. Na całkowity koszt polisy wpływa jeszcze:

  • marka i model pojazdu,
  • rok produkcji motocykla,
  • historia ubezpieczeniowa kierowcy,
  • wiek właściciela,
  • dotychczasowa bezszkodowa jazda.

Zwykle ma znaczenie nawet miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe ocenia ryzyko kolizji czy wypadku. Jeśli zastanawiasz się, gdzie najlepiej wykupić OC, skorzystaj z kalkulatorów online. Dzięki temu, będziesz mógł wybrać najbardziej opłacalną opcję. Przy okazji, zobaczysz jakie dodatki (AC, NNW czy assistance) możesz wykupić w atrakcyjnej cenie. Warto zaznaczyć, że obowiązkowe ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży, dlatego jeśli zależy Ci na takiej ochronie, weź pod uwagę AC. Niektóre towarzystwa rezygnują jednak z takiej propozycji, ponieważ ryzyko uszkodzenia motocykla jest znacznie większe niż w przypadku samochodu. Zawsze możesz zapytać o dodatek w postaci zabezpieczenia na wypadek kradzieży, co wiąże się z wyższą składką. Co więcej, ciekawym rozszerzeniem podstawowego OC jest zakres ochrony poza Polską, szczególnie jeśli często podróżujesz.

Oblicz cenę OC i AC z kalkulatorem online.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *