Prowadzisz własną działalność gospodarczą? A zastanawiałeś się kiedyś co będzie, jeśli dojdzie do pożaru i uszkodzi się cały sprzęt elektroniczny? Ogromnym wsparciem dla przedsiębiorstw jest ubezpieczenie firmy. Zobacz, na czym to polega.

Wszystko zależy od branży i wielkości przedsiębiorstwa

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje polisę dla przedsiębiorców. Jej zakres jest uzależniony od wielu czynników, a przede wszystkim od tego, czym zajmuje się dana firma oraz czy jest to małe czy większe przedsiębiorstwo. Innego rodzaju ochrony potrzebuje jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona w domu niż korporacja zatrudniająca kilkuset pracowników. Jednak niezależnie od wielkości firmy, warto zdecydować się na ochronę mienia czy pojazdów służbowych.

Czym jest ubezpieczenie majątku firmy?

Podstawowym ubezpieczeniem firmy jest ochrona mienia dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Propozycje towarzystw są uzależnione często od branży oraz rocznych obrotów. Przykładowo, osoby, które prowadzą działalność skupiającą się na sprzedaży produktów w wynajmowanym lokalu, mogą ubezpieczyć zarówno wyposażenie (jeśli jest ich własnością), jak i towary czy gotówkę. W momencie wystąpienia szkody, otrzymają wypłatę odszkodowania, które są określone zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Właśnie dlatego istotne jest ustalenie rzeczywistej sumy ubezpieczenia. Prowadząc działalność polegającą na sprzedaży, warto także zabezpieczyć towar od kradzieży.

Większe przedsiębiorstwa – większy zakres ochrony

Osoby, które prowadzą sieć hoteli czy pensjonat nad morzem, powinny ubezpieczyć zarówno budynki, jak i wyposażenie i mienie osób trzecich. Dzięki temu, nie będą musiały ponosić kosztów za szkody z własnej kieszeni. Kompleksowa ochrona mienia jest niezbędna także w dużych instytucjach i firmach, które posiadają np. cenne maszyny budowlane czy specjalistyczne urządzenia. W razie wystąpienia szkód w wyniku pożaru, huraganu, przepięcia czy zalaniu, będą one mogły liczyć na odszkodowanie. Ubezpieczenie majątku firmy często wzbogacone jest o OC, które gwarantuje ochronę w momencie za szkody osobowe i rzeczowe z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub użytkowania mienia. Jest to dodatek, który przyda się przedsiębiorstwom niezależnie od branży i wielkości. 

Sprzęt elektroniczny pod ochroną

Jeśli nieodłącznym elementem Twojego biznesu jest sprzęt elektroniczny, weź pod uwagę ubezpieczenie firmy. Tego typu polisa może być samodzielnym produktem lub dodatkiem do podstawowego zakresu ochrony. Gwarantuje pomoc finansową, jeśli urządzenia ulegną uszkodzeniu wskutek zdarzenia losowego. Co to oznacza? Jako właściciel przedsiębiorstwa otrzymasz odszkodowanie nawet jeśli Twój pracownik np. niewłaściwie obsługiwał sprzęt.

Ubezpieczenie samochodu służbowego

Tak jak w przypadku prywatnego samochodu osobowego, auto służbowe możesz objąć podstawową lub rozszerzoną ochroną. Do wyboru masz obowiązkowe OC, AC, assistance oraz NNW. Koniecznie porównaj oferty. Dzięki temu, będziesz miał np. korzystniejszą likwidację szkody. W przypadku assistance, im większy zakres ochrony, tym będziesz czuć większy spokój oraz bezpieczeństwo Twoich pojazdów. Ochroną możesz objąć zarówno jeden samochód służbowy, jak i całą flotę. 

Ubezpieczenie grupowe pracowników

Jeśli zatrudniasz pracowników, przyda Ci się ubezpieczenie grupowe. Niektóre firmy proponują takie rozwiązanie nawet w przypadku małej liczby zatrudnionych. Dzięki ubezpieczeniu na życie, Twoi pracownicy będą mogli liczyć na wypłaty świadczenia np. za leczenie, leki czy na wypadek poważnego zachorowania. Dużym plusem takiego rozwiązania jest objęcie ochroną także ich bliskich. 

OC dla przedsiębiorstwa

W ramach prowadzenia przedsiębiorstwa, musisz liczyć się ze szkodami, które możesz wyrządzić osobie trzeciej. Przykładowo, jeśli klient poślizgnie się przed Twoim biurem, nie będziesz musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni. Przyda Ci się wtedy idealnie skonstruowana polisa dopasowana do Twoich potrzeb. 

Utrata zysku lub nieudana inwestycja

Niektóre towarzystwa przygotowują specjalnie dla przedsiębiorców dodatkowe polisy takie jak zabezpieczenie przed stratą zysku. Sumę ubezpieczenia wylicza się na podstawie Twojego zysku. Ciekawym produktem jest także polisa zabezpieczająca inwestycje budowlane. Jej zakres może obejmować np. sprzęt, materiały, wyposażenie czy zaplecze.

Prowadzisz biuro rachunkowe? Dowiedz się wszystkiego na temat obowiązkowego OC .

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *