Najczęściej zaczynamy się interesować ubezpieczeniami, gdy spotka nas coś złego. Mieszkanie zostanie okradzione, samochód porysowany, a bagaż zaginie podczas wyjazdu wakacyjnego. Często nie zdajemy sobie sprawy, co można ubezpieczyć i jakie polisa niesie za sobą korzyści. Wyjaśniamy, na czym polega ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Dlaczego warto ubezpieczać sprzęt sportowy?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego staje się coraz popularniejsze. Wielu z nas podejmuje regularną aktywność fizyczną, a wakacyjny wyjazd idealnie nadaje się do sportowych przygód. Jadąc na urlop, zabieramy ze sobą deskę windsurfingową, narty, kajaki, rakiety tenisowe itp. Gdy zabraknie odpowiedniego sprzętu, cały wyjazd może na tym stracić, więc dlaczego by nie skorzystać z ochrony naszego ulubionego sprzętu sportowego, który często jest narażony na kradzież czy zniszczenie?

Dlaczego właściwie warto ubezpieczać sprzęt sportowy? Powodów jest wiele:

  • do uprawiania ulubionych sportów używamy często profesjonalnych i drogich sprzętów
  • oprócz straty sentymentalnej poniesiemy duże szkody materialne przy zniszczeniu czy kradzieży
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego pozwoli pewniej korzystać z wypoczynku, nie martwiąc się o ewentualne straty. Skoro już decydujemy się na kosztowny wyjazd w Alpy, warto zapewnić sobie środki, aby ewentualna sytuacja kryzysowa nie popsuła nam całego wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Zasady ubezpieczenia sprzętu sportowego są podobne do ubezpieczenia bagażu. Sprzętem sportowym jest wyposażenie związane z dyscypliną sportu, którą będziemy uprawiać w trakcie podróży. Niektóre towarzystwa ubezpieczają sprzęt sportowy jako bagaż, a w innych niezbędne będzie rozszerzenie ochrony o sport (np. narciarstwo).

Co można ubezpieczyć i na jakich warunkach? Najlepiej zapoznać się ze szczegółami umowy i porozmawiać z doradcą ubezpieczeniowym. Zwróć uwagę, czy towarzystwo, z którym zawierasz umowę wypłaca odszkodowanie na wartość rzeczywistą, czy odtworzeniową. Jeżeli chcesz odzyskać całą kwotę za sprzęt w przypadku jego straty, korzystniejsza będzie umowa odtworzeniowa. Z takiej opcji skorzystał Andrzej, który podczas wyjazdu w Alpy uległ wypadkowi na stoku i zniszczył swoje drogie narty i kamerę, którą rejestrował zjazdy. Dzięki podpisanej wcześniej umowie odkupił cały zniszczony ekwipunek po rynkowych cenach. Inne towarzystwo ubezpieczeniowe mogłoby pomniejszyć kwotę o amortyzację, przez co Andrzej dostałby mniejsze odszkodowanie i mógłby sobie pozwolić jedynie na sprzęt używany lub gorszej klasy.

Dobre ubezpieczenie ma za zadanie ochronić sprzęt sportowy w przypadku zniszczenia, uszkodzenia lub utraty spowodowanej zdarzeniem losowym czy wypadkiem. Określając sumę ubezpieczenia, weź pod uwagę wartość sprzętu.


Sprawdź czy zwykłe ubezpieczenie bagażu obejmuje sprzęt sportowy: Czy ubezpieczenie bagażu chroni też sprzęt sportowy?

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *