Polisa Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które ma za zadanie ochronić nas przed finansowymi konsekwencjami wypadku, do którego doszło z naszej winy, a także, gdy dojdzie do kradzieży lub uszkodzenia naszego samochodu z powodu zdarzeń losowych. Ubezpieczenie to przydaje się w szczególności, kiedy posiadamy nowe lub wysokiej wartości auto, którego uszkodzenie wiązałoby się z bardzo dużymi kosztami.

Od czego zależą ceny Autocasco?

Ceny ubezpieczeń Autocasco mogą zaczynać się od kilkuset złotych, a kończyć nawet na kilku tysiącach. Różne firmy ubezpieczeniowe inaczej wyceniają tę usługę, dlatego przed wykupieniem konkretnego pakietu warto przejrzeć oferty co najmniej kilku różnych towarzystw ubezpieczeniowych i zorientować się, jakie usługi i w jakiej cenie otrzymasz w pakiecie.

Umowę zawierasz na rok. Pamiętaj, że całkowita suma ubezpieczenia może być stała lub malejąca. W pierwszym przypadku otrzymasz od ubezpieczalni kwotę zgodną z wyceną z dnia zawarcia umowy, niezależnie od tego, ile czasu minęło od podpisania umowy. Przykładowo, Paweł kupił samochód za 50 000 zł i wykupił AC z sumą stałą. Po roku wartość auta spadła do 45 000 zł, ale do ostatniego dnia ważności polisy Paweł może otrzymać od towarzystwa 50 000 zł w razie okoliczności objętych umową.

Umowa drugiego typu jest nieco mniej atrakcyjna, zwłaszcza dla właścicieli nowych samochodów, które szybko tracą na wartości. Posiadając ubezpieczenie AC bez stałej sumy ubezpieczenia, z każdym miesiącem otrzymasz mniejszą kwotę, która zostanie oszacowana z uwzględnieniem spadku wartości samochodu na podstawie katalogu eurotax lub info-expert. Gdyby Paweł ubezpieczył się na sumę malejącą, w przypadku szkody tuż przed końcem rocznej polisy miałby prawo do 45 000 zł, a nie 50 000 zł, jak na początku ubezpieczenia.

Jakie czynniki wpływają na cenę polis AC?

Kwota rocznej składki oparta jest o:

  • wartość samochodu w momencie podpisywania umowy – dawniej za podstawową wartość stawki przyjmowano około 10% wartości samochodu. Obecnie ubezpieczyciele stosują różne modele kalkulacji stawki bazowej.
  • wiek samochodu – większość firm ubezpieczeniowych pozwala nam ubezpieczyć tylko względnie młode auto. Mało kto chce ubezpieczać samochody, które mają więcej niż 10-15 lat. Z drugiej strony jednak nie jest prawdą, że im starsze auto, tym wyższa składka AC. Duże znaczenie ma przecież wartość pojazdu. Cena AC dla 8-letniego auta wartego 25 000 zł może być niższa niż polisa dla samochodu z salonu wartego 90 000 zł.
  • wiek kierowcy i jego historię wypadków – nie jest tajemnicą, że młodzi kierowcy płacą najwięcej. Jesteś przed trzydziestką? Musisz wiedzieć, że dla niektórych ubezpieczycieli młodym kierowcą będziesz do 29. r. ż, podczas gdy inne wyłączą Cię z tej grupy z chwilą ukończenia 26 lat. Wiek ma znaczenie nie tylko w przypadku młodych kierowców. Powyżej pewnego wieku, ok. 70 r. ż., nie zawsze będziesz mógł korzystać ze zniżek. Jeśli jesteś w odpowiedniej grupie wiekowej i do tej pory jeździłeś bezwypadkowo, możesz liczyć na duże zniżki. Niektóre firmy oferują jednorazowe ubezpieczenie od utraty zniżki, które pozwoli Ci zapobiec podniesieniu składki po likwidacji szkody. Warto wspomnieć, że ochrona zniżek działa tylko w obrębie danego towarzystwa i nie przenosi się do innego ubezpieczyciela razem z kierowcą. Przykładowo, Szymon miał stłuczkę, ale dzięki ubezpieczeniu od utraty zniżki towarzystwo X nie podniosło mu składki. Kilka miesięcy później zmienił ubezpieczyciela. Zakład ubezpieczeń Y obliczył mu składkę z uwzględnieniem stłuczki. Gdyby Szymon wznowił polisę w firmie X, ta jedna stłuczka nie wpłynęłaby na cenę AC.
  • liczbę usług dodatkowych – wykupując polisę AC, możesz zdecydować się na szereg różnych dodatków. Może to być np. rozszerzenie ubezpieczenia o NNW, ochrona opon lub też dodatkowe ubezpieczenie szyb. Każda kolejna usługa podnosi koszty składki.

Wybieram pierwsze AC – na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na zakup AC, warto wcześniej dokładnie przejrzeć OWU i zapoznać się z warunkami danej polisy. Samo sugerowanie się ceną może pozbawić Cię wypłaty solidnego odszkodowania. Skoro coś jest dużo tańsze, może się to odbić na jakości usług. Dobrym pomysłem będzie również przejrzenie opinii na temat ubezpieczyciela i jego oferty w Internecie.


Porównaj ceny i kup polisę AC w kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *