Chcesz czuć się bezpiecznie na drodze? W takim razie zastanów się nad wykupieniem ubezpieczenia szyb w samochodzie. Co prawda, to dodatkowy wydatek, ale dzięki niemu będziesz przygotowany na każdą okoliczność. Tego typu polisa wciąż zyskuje na popularności. Czy wiesz, co zapewnia ubezpieczenie szyb?

Czym jest ubezpieczenie szyb samochodowych?

Ubezpieczenie szyb to dobrowolne ubezpieczenie typu casco, które czasami można kupić razem z OC, a w niektórych towarzystwach niezbędna będzie polisa AC. Obejmuje przede wszystkim szybę przednią, ale przeważnie też tylną oraz boczne. Szyby panoramiczne oraz szyberdach zwykle nie są objęte ochroną, ale ta kwestia zależy od ubezpieczyciela. Niemniej jednak najczęściej to przednia szyba ulega uszkodzeniu – przyczyną nie zawsze jest poważny wypadek. Jej rozbicie może spowodować spadająca gałąź czy mocne uderzenie piłką. Co ważne, skorzystanie z ubezpieczenia szyb nie zawsze prowadzi do utraty zniżek AC. Niektóre towarzystwa odróżniają szkody z AC od szkód szybowych, dzięki czemu naprawienie szyby nie ma wpływu na przebieg ubezpieczenia AC.

Jak działa ubezpieczenie szyb samochodowych?

Wahasz się, czy ubezpieczenie szyb samochodowych jest Ci potrzebne? Jeżeli ulegną uszkodzeniu np. na skutek gradu czy działania wandali, informujesz o tym swoje towarzystwo ubezpieczeniowe. Dostaniesz wtedy informację, gdzie znajduje się warsztat, w którym możesz zostawić auto do naprawy, ewentualnie zostaniesz umówiony z rzeczoznawcą. Ekspert sprawdzi stan szyby i oceni, co trzeba zrobić – naprawić ją czy wymienić – a następnie dostaniesz wskazówki, w którym warsztacie możesz zostawić samochód. Wykupienie ubezpieczenia szyb samochodowych nie wiąże się z otrzymaniem pieniędzy z odszkodowania. Daje Ci jednak to gwarancję, że nie zapłacisz za naprawę, Twoim zadaniem jest tylko odstawienie auta do wskazanego warsztatu. Cała reszta należy od Twojego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie szyb samochodowych – co musisz wiedzieć?

Ile kosztuje ubezpieczenie szyb samochodowych? To wydatek rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset złotych (maksymalnie ok. 200 zł), zależnie od wybranej firmy ubezpieczeniowej. Musisz pamiętać, że polisa nie pokrywa kosztów nalepek z numerem rejestracyjnym oraz folii przyciemniających. Jeśli konieczna będzie wymiana szyby, mechanik najprawdopodobniej wykorzysta zamiennik. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy na rynku dostępne są tylko oryginały. Zakres ochrony szyb w samochodzie jest uzależniony od wybranego ubezpieczyciela. Są firmy oferujące polisy działające tylko w Polsce, jak również takie zapewniające ochronę także poza granicami kraju.


Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie? Wypróbuj porównywarkę ubezpieczeń samochodowych

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *