Decydując się na zakup nieruchomości, od razu zaczynamy myśleć o kredycie hipotecznym. To on pomoże nam w zakupie wymarzonego mieszkania. Trzeba udać się do banku, sprawdzić swoją zdolność kredytową i wybrać odpowiednią ofertę. Nie można jednak zapomnieć o ubezpieczeniu.

Co jest najważniejsze w kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo skomplikowany. Doradca w banku mówi o wielu rzeczach, z których znaczna część jest początkowo dla nas niezrozumiała. A przecież dla każdego najważniejsza jest cena i bezpieczeństwo naszej nieruchomości. Sprawdzenie kosztów kredytu jest bardzo łatwe, wystarczy podaną ratę przemnożyć przez liczbę miesięcy. Takie mnożenie da nam sumę ostateczną, tyle zapłacimy przez wszystkie lata. Mniej już się dla nas liczy, ile bank weźmie prowizji czy narzuci marży. Najważniejsza jest w końcu nasza rata.

Bardzo często banki każą nam płacić inne pozaplanowe raty. Najczęściej są to różne dodatkowe ubezpieczenia, których wymagają poszczególne banki. Czy wszystko musimy brać? Co tak naprawdę warto ubezpieczyć?

Ubezpieczenia przy kredycie

Większość banków wymaga ubezpieczenia na życie i nieruchomości. Czy dają nam jakąś wymierną korzyść? Choć wydaje nam się, że ubezpieczenie to tylko pieniądze wyrzucone w błoto to jednak przykłady z życia wzięte pokazują coś zupełnie innego. Wiele osób po śmierci małżonka zostaje samemu ze spłatą kredytu. A przy dobrym ubezpieczeniu taki kredyt mógłby zostać całkowicie spłacony. W pojedynkę przecież ciężko odłożyć pieniądze na ratę kredytu. Wielokrotnie słyszymy o pożarach domów, wybuchach gazu czy zerwaniu dachów w wyniku wichury. Ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym w takich sytuacjach daje nam szybką wypłatę odszkodowania i możliwość remontu.

Banki często proponują dodatkowe ubezpieczenia od utraty pracy. Pani Anna podjęła zatrudnienie w firmie, jednak po roku została zwolniona. Mimo dobrych zarobków na początku, została bez środków do życia. Całe szczęście miała ubezpieczenie i otrzymała wsparcie zanim po kilku miesiącach poszukiwań udało jej się znaleźć kolejną pracę. W razie zwolnienia ubezpieczyciel bowiem sam spłaca nasze raty. Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie na lata, a nie sposób przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja gospodarcza za 10 czy 20 lat.

Istnieje jeszcze obowiązkowe ubezpieczenie niskiego wkładu, konieczność dla osób, które nie posiadają odpowiedniego wkładu własnego. Dzięki takiej propozycji nawet jeśli nas nie stać na zakup mieszkania czy domu, otrzymamy wsparcie od banku.


Chcesz wiedzieć już teraz ile może kosztować ubezpieczenie mieszkania na kredyt? Sprawdź w porównywarce ubezpieczeń nieruchomości.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *