Kradzież, tuż obok zalania i pożaru to jedne z najczęstszych zagrożeń, które mogą wystąpić w Twoim domu. To zdarzenie wiąże się z uszkodzeniami drzwi, okien czy nawet mebli. Możesz też stracić cenne urządzenia, pieniądze czy biżuterię. Sprawdź, jak możesz zabezpieczyć swoje mieszkanie. Jak działa ubezpieczenie mieszkania?
Jak ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży?
Jeśli posiadasz polisę mieszkaniową, musisz zwrócić uwagę czy w umowie uwzględniona jest także kradzież z włamaniem. Warunki takiej ochrony znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). Zazwyczaj możesz liczyć na wsparcie finansowe w momencie przywłaszczenia sobie elementów stałego wyposażenia, ruchomości, pieniędzy oraz innych cennych przedmiotów, które znajdują się w Twoim domu. Aby uzyskać odszkodowanie, nierzadko trzeba też spełnić wymagania co do zabezpieczenia mieszkania. Oznacza to, że wszelkie drzwi i okna są w dobrym stanie technicznym. Często wymagane są dodatkowe zabezpieczenia przeciwkradzieżowe. Przykładowo, jeśli Twoje okna są uszkodzone i z łatwością można je otworzyć, możesz nie otrzymać zadośćuczynienia. Każde drzwi powinny też posiadać zamek.
Ubezpieczenie ruchomości domowych – co możesz zabezpieczyć?
Odszkodowanie od towarzystwa otrzymasz za elementy stałe oraz ruchomości domowe w Twoim domu. Oznacza to, że jeśli prawidłowo oceniłeś sumę ubezpieczenia, będziesz mógł liczyć na wsparcie finansowe po utracie większości cennych przedmiotów. Ochronisz w ten sposób urządzenia elektroniczne, aparat fotograficzny, AGD lub RTV. Zadośćuczynienie możesz otrzymać także za drogocenny sprzęt sportowy i akcesoria turystyczne. Ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży z włamaniem gwarantuje pomoc również wtedy, kiedy zginą Twoje ubrania i biżuteria.
Wyłączenia odpowiedzialności dotyczące kradzieży
Większość towarzystw ubezpieczeniowych uwzględnia w polisie pewne wyłączenia odpowiedzialności. Może okazać się problematyczne uzyskanie wsparcia finansowego po kradzieży dzieł sztuki czy niektórych gatunków zwierząt domowych. To samo dotyczy np. mebli, które przechowujesz na balkonie i są one łatwo dostępne dla włamywaczy.
Czy można ubezpieczyć dom w budowie?
Ubezpieczenie domu nie jest obowiązkowe, jednak często bank żąda tego typu formalności od swoich klientów w formie zabezpieczenia. Możesz także zabezpieczyć inwestycję od kradzieży. Jednak musisz zwrócić uwagę na pewne ograniczenia od towarzystw ubezpieczeniowych. Pod ochroną może znaleźć się wyłącznie budynek, który ma stan surowy zamknięty. Oznacza to, że posiada już dach, okna oraz drzwi. Takie rozwiązanie zapewnia Ci wsparcie finansowe podczas kradzieży materiałów budowlanych, narzędzi czy innych elementów związanych bezpośrednio z budową domu.
Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?
Kwota, jaką zapłacisz za zabezpieczenie swojego mienia jest oczywiście uzależniona od konkretnej oferty. Różnice pomiędzy podstawowym ubezpieczeniem mieszkania, a dodatkowym ryzykiem w postaci kradzieży z włamaniem są niewielkie. Wynoszą zazwyczaj kilkadziesiąt złotych, co w przeliczeniu na jeden miesiąc w roku daje kwotę kilku złotych. Koszt ubezpieczenia zależy od lokalizacji nieruchomości, jej powierzchni oraz usytuowania, jeśli jest to mieszkanie w bloku czy wieżowcu. Podczas wyboru polisy, będziesz musiał podać także wartość całej nieruchomości oraz informacje na temat zabezpieczeń domu w postaci dodatkowych zamków, alarmu czy drzwi antywłamaniowych.
Sprawdź cenę ubezpieczenia korzystając z kalkulatora online.
Suma ubezpieczenia – ważny element polisy
Zanim podpiszesz umowę, będziesz musiał określić sumę ubezpieczenia elementów stałych oraz ruchomości domowych. To maksymalna kwota, jaką otrzymasz w ramach zadośćuczynienia. Właśnie dlatego, musisz wskazać taką, która odzwierciedla rzeczywistą wartość Twoich cennych przedmiotów. Najlepiej będzie, jeśli zrobisz spis ruchomości, a następnie porównasz kwoty korzystając np. z cen na aukcjach internetowych podobnych modeli sprzętu. Następnie, podlicz całą wartość i podaj ją w polisie mieszkaniowej.