Większość kierowców posiada wybiórczą wiedzę na temat budowy samochodu. Powinieneś zapoznać się z kluczowymi elementami auta, którym poruszasz się na co dzień. Wiedza na temat tego, co znajduje się pod maską samochodu może przynieść wiele korzyści. Nie musisz popisywać się specjalistyczną wiedzą motoryzacyjną, jednak warto wiedzieć, że auto składa się z szeregu podzespołów, które łączą się w jedną całość, przez co samochód prawidłowo funkcjonuje. Czytając poniższy tekst, dowiesz się, jakie układy składają się na budowę auta i jaką pełnią rolę.

Budowa samochodu a komfort i bezpieczeństwo jazdy

Sercem każdego samochodu jest oczywiście silnik. Jednak jego skuteczne działanie zależy od szeregu innych urządzeń. Silnik składa się z układu zasilania, chłodzenia i rozrządu oraz smarowania. Jednym z najważniejszych podzespołów auta jest układ hamulcowy odpowiadający za sprawne zatrzymanie pojazdu. 

Jakie nieprawidłowości powinny zwrócić Twoją uwagę? Przede wszystkim drgania kierownicy podczas hamowania i “ściąganie” auta na bok. Przy systematycznej kontroli klocków hamulcowych unikniesz niemiłych niespodzianek podczas jazdy. Pamiętaj, że wymieniamy komplet klocków hamulcowych w każdym kole. 

Do układu hamulcowego zaliczamy płyn hamulcowy, który należy wymienić maksymalnie po 2 latach eksploatacji  lub przejechaniu 60 tys. kilometrów. Warto pamiętać o sprawdzeniu tarcz hamulcowych. Uszkodzone tarcze zmniejszają skuteczność hamowania. 

Podstawowym elementem układu kierowniczego jest kierownica, która wraz z kolumną połączona jest bezpośrednio z układem zawieszenia, czyli najprościej rzecz ujmując, pozwala kontrolować pojazd podczas skręcania. 

Co odpowiada za oczyszczanie spalin?

Prawidłową pracę silnika zapewnia olej silnikowy, ponieważ zmniejsza tarcie poszczególnych elementów. Warto, co kilkaset kilometrów zbadać poziom oleju w zbiorniku. Służy do tego specjalna miarka umieszczona w komorze silnika. W celu uzupełnienia lub wymiany oleju silnikowego udaj się do warsztatu samochodowego. Nie zapomnij o cyklicznej kontroli i wymianie filtra oleju, który chroni silnik przed zanieczyszczeniami. Wymianę filtra również powierz fachowcom z serwisu samochodowego. 

Opisując budowę samochodu, nie można zapomnieć o napędzie, który zaraz po silniku odpowiada za dostarczanie mocy na koła. W skład napędu wchodzi sprzęgło, skrzynia biegów, most i wał napędowy. Równie ważnym elementem budowy samochodu jest katalizator, który odpowiada za oczyszczanie spalin. Jest on istotną częścią układu wydechowego w każdym samochodzie bez względu na rodzaj paliwa. 

Co utrzymuje prawidłową temperaturę silnika?

Tłumik to kolejny element układu wydechowego. Odpowiada za prawidłowe odprowadzanie spalin powstałych w komorze silnika. Poza tym niweluje hałas, który pojawia się podczas pracy samochodu. 

Czy wiesz, co doładowuje silnik spalinowy i pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa? To turbosprężarka wchodząca także w skład układu wydechowego. 

Co jeszcze musisz wiedzieć o budowie samochodu? Ważnym elementem Twojego auta jest układ chłodzenia. Jego główną rolą jest zachowanie odpowiedniej temperatury silnika. Silnik za bardzo wychłodzony zaczyna pracować niesprawnie. Natomiast przegrzanie silnika może doprowadzić do jego zatarcia. Dodatkowo układ chłodzenia ogrzewa kabinę pasażerską. Jednak najistotniejszym elementem tego układu jest chłodnica, która odprowadza ciepło w cieczy wypływającej z silnika. Wskaźnik temperatury silnika znajdującego się na pulpicie kierownicy pozwala rozpoznać ewentualne problemy z chłodnicą.

Przyczepność auta na drodze

Budowa samochodu to także układ zawieszenia. Utrzymuje nadwozie na odpowiedniej wysokości nad jezdnią, ogranicza wstrząsy podczas jazdy i odpowiada za przyczepność auta na drodze. 

Aby układ zawieszenia prawidłowo funkcjonował, potrzebny jest szereg podzespołów, które spełniają poszczególne funkcje. Warto tutaj wspomnieć przede wszystkim o amortyzatorach. Ich zadaniem jest amortyzowanie ruchów zawieszenia. Są łącznikiem pomiędzy podwoziem a wahaczem, który trzyma koło. 

Jakie sygnały świadczą o zużyciu amortyzatorów? Wydłużenie drogi hamowania i niestabilność samochodu na zakrętach. Wówczas należy dokonać wymiany amortyzatorów, najlepiej parami na wspólnej osi. 

Nagła awaria? Skorzystaj z assistance!

Nagła awaria auta może przytrafić się każdemu kierowcy. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich usterek związanych z poszczególnymi elementami budowy Twojego samochodu. Warto, zatem wykupić polisę assistance i skorzystać z pomocy drogowej.

apraszamy do internetowego kalkulatora na CUK.pl. Nie tylko szybko poznasz cenę swojej polisy, ale możesz za nią od razu zapłacić i to nie wychodząc z domu! 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *