Grupowe ubezpieczenie na życie różni się od polisy indywidualnej. Wszystko kręci się wokół niższej składki. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie? Na czym tak naprawdę polega i kto może skorzystać z ubezpieczenia grupowego? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Ubezpieczenie grupowe – na czym polega?
Grupowe ubezpieczenia są najczęściej powiązane z zakładami pracy, gdyż to właśnie tam można z nich najczęściej skorzystać. Zapewniają ochronę pracownikom, a także ich rodzinom, w przypadku:
- śmierci
- nieszczęśliwego wypadku, którego następstwem jest całkowita niezdolność do pracy
- urodzenie dziecka
- śmierć rodziców
Warto wiedzieć, że zakres polisy grupowej na życie w dużym stopniu zależy od wybranej oferty.
Kto może skorzystać z grupowego ubezpieczenia?
Grupowe polisy na życie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla pracowników, którzy dzięki nim mogą liczyć na większe płace. Warto zdać sobie sprawę, że koszty grupowych polis czasami nie są w całości pokrywane przez pracodawcę. Pracodawca może oczywiście zdecydować się na pokrycie ich części albo całości, jednakże bardzo często to pracownicy są w całości obarczani kosztami, które potrąca się co miesiąc z ich wynagrodzenia.
Czy istnieją ograniczenia związane z grupą?
Nie istnieją górne ograniczenia związane z wielkością ubezpieczanej grupy. Jeżeli natomiast chodzi o wiek, to najczęściej osoby wnioskujące o przyłączenie do polisy grupowej powinny mieć mniej niż 70 lat. Stan zdrowia poszczególnych osób nie jest ważny, gdyż jej członkowie są traktowani jako ogół. Nie jest zatem wymagane posiadanie badań lekarskich, dlatego bardzo często na ubezpieczenie grupowe decydują się osoby dojrzałe mające problemy zdrowotne, i które w związku z tym mogłyby mieć kłopoty z zakupem indywidualnej polisy.
Ubezpieczenie grupowe – ważne aspekty
Przedział ochrony w związku z przystąpieniem do grupowego ubezpieczenia nie zawsze musi w pełni odpowiadać potrzebom danej osoby. Przykładowo, młodzi ludzie dopiero co rozpoczynający karierę zawodową nie muszą czuć potrzeby ochrony na wypadek zawału serca, a wysokość płaconej składki i tak będzie taka sama dla osób zainteresowanych takim rozwiązaniem. Dzieje się tak dlatego, że składki mają taką wysokość dla wszystkich osób. Dlatego też przed podpisaniem umowy warto dobrze przemyślę tę decyzję i zapoznać się z warunkami ubezpieczenia grupowego, gdyż może się okazać, że nie obejmuje w pełni interesujących nas świadczeń.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat grupowych ubezpieczeń na życie?
W odróżnieniu od indywidualnego ubezpieczenia umowa nie jest podpisywana na czas nieokreślony, ale czasowo z możliwością automatycznego przedłużenia. Możesz oczywiście w każdym momencie zrezygnować z umowy, jednak nie zapominaj o okresie wypowiedzenia. Ważną kwestią, o której warto pamiętać, jest również fakt, że polisa przestaje obowiązywać, jeśli zmienisz pracodawcę lub stracisz pracę.
Zobacz, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu grupowym.