Sylwester to wyjątkowy dzień w roku, dlatego powinieneś zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie swojego zdrowia i portfela. Zobacz, jakie ubezpieczenie Ci się przyda, w zależności od tego, co planujesz robić w sylwestrową noc.

Sylwester w domu – czy przyda Ci się jakieś ubezpieczenie?

Planujesz zorganizować imprezę sylwestrową w domu? Uwielbiasz oglądać pokazy fajerwerków i petard? Weź pod uwagę niebezpieczeństwa, jakie mogą zdarzyć się tej nocy.

Nawet jeśli zapewnisz pełne bezpieczeństwo i będziesz odpalać fajerwerki z daleka od sąsiadów oraz budynków, może zdarzyć się niespodziewane zdarzenie, które wyrządzi szkody osobie trzeciej. Wtedy przyda Ci się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Gwarantuje wsparcie finansowe, które pokryje np. koszty naprawy czy rehabilitacji. Sprawdź też, jakie są warunki Twojego aktualnego ubezpieczenia nieruchomości. Podczas nocy sylwestrowej mogą zdarzyć się przepięcia, które spowodują znaczne szkody w Twoim domu. Warto zatem rozszerzyć polisę o dodatkowy zakres ochrony.

Pamiętaj, że większość towarzystw stosuje wyłączenia odpowiedzialności za szkody spowodowane w związku z posiadaniem i używaniem petard i materiałów wybuchowych. Przed zakupem polisy, sprawdź, czy ochrona obejmuje fajerwerki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając OC w życiu prywatnym?

Tak naprawdę, OC w życiu prywatnym jest polisą, którą wykupuje się najczęściej razem z ubezpieczeniem mieszkania. Właśnie dlatego umowa trwa zazwyczaj 12 miesięcy. Nie możesz zatem wykupić jej wyłącznie na dwa dni, które obejmują noc sylwestrową. Warto jednak przyjrzeć się tej opcji bliżej, ponieważ takie rozszerzenie może znacznie odciążyć Twoje wydatki. Zwróć uwagę na zakres ochrony polisy, który znajdziesz w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU). Czy obejmuje wyłącznie Ciebie czy wszystkich domowników? Czy uwzględniono w niej także Twoje zwierzęta domowe? Drugim ważnym elementem jest suma ubezpieczenia, która oznacza maksymalną kwotę, którą możesz otrzymać w postaci odszkodowania.

Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie potrzebujesz?

Jeśli planujesz wyjechać za granicę, przyda Ci się polisa turystyczna. Jej podstawowy zakres pokrywa koszty leczenia, które zazwyczaj są bardzo wysokie i zapłata z własnej kieszeni będzie dla Ciebie sporym obciążeniem. Koniecznie sprawdź, czy ubezpieczenie podróżne obejmuje transport medyczny do kraju, który bez tego typu ochrony jest kosztowny. Poza tym, polisa turystyczna może obejmować wyłącznie zdarzenia, do których doszło na trzeźwo. Oznacza to, że jeśli wypiłeś szampana o północy, a następnie trafisz do szpitala, będziesz mieć problem z otrzymaniem zadośćuczynienia. Dowiedz się w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym czy możesz wykupić dodatkowy zapis, dzięki któremu nie będziesz musiał się martwić o spożycie alkoholu. W niektórych towarzystwach szkody powstałe pod wpływem alkoholu są w zakresie ubezpieczenia – nie musisz rozszerzać zakresu.

Zalety ubezpieczenia turystycznego

Polisa turystyczna jest zdecydowanie lepszą opcją niż sama karta EKUZ, która upoważnia Cię do korzystania z placówek medycznych w krajach Unii Europejskiej. W ramach prywatnego ubezpieczenia, możesz korzystać nie tylko z publicznych szpitali czy przychodni. Dużym atutem polisy jest także jej zakup na konkretny okres. Przykładowo, jeśli jedziesz na 5 dni, zapłacisz wyłącznie za ten czas spędzony za granicą. W dodatku, polisę turystyczną możesz rozszerzyć także o ubezpieczenie bagażu lub OC w życiu prywatnym. Druga opcja jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które są miłośnikami śnieżnego szaleństwa na stokach narciarskich. Jeśli wyrządzisz komuś szkodę, poszkodowana osoba otrzyma odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela. Podczas nocy sylwestrowej w górach czy innym miejscu za granicą może zdarzyć się wiele zdarzeń, na które nie masz wpływu. Dobre ubezpieczenie gwarantuje Ci udaną i bezpieczną zabawę.


Chcesz wiedzieć więcej o ubezpieczeniu w sylwestra? Zajrzyj do artykułu „Sylwester za granicą? Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym!”.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *