Na pewno i w Twojej okolicy zauważyłeś stare samochody, które są porzucone na parkingach, poboczach czy pasach zieleni. Zastanawiałeś się kiedyś, co można z nimi zrobić? Gdzie zgłosić się, jeśli zaburza on codzienny ruch? Sprawdź!

Czym są porzucone samochody?

Porzucone samochody to często stare auta, które pozostawione są przez nieodpowiedzialnych kierowców celowo. Może być też tak, że pojazd należy do pewnego właściciela, który wyjechał za granicę czy zmarł. W Polsce można zauważyć porzucone samochody nawet na parkingach, co może drażnić innych kierowców, którzy z trudem znajdują puste miejsce parkingowe. Czasem też pojazdy są tam pozostawione w celach reklamowych, np. z przyczepą i dużym banerem promującym produkty czy usługi. Auta zazwyczaj są stare, zaniedbane i nie nadają się od razu do ponownego użytku.

Kto może usunąć porzucony samochód?

Auta, które zostały porzucone i zapomniane przez właścicieli – celowo bądź nie – mogą być usunięte. Mówi o tym polskie prawo, a konkretniej prawo o ruchu drogowym. Jeśli pojazd nie posiada tablic rejestracyjnych, a jego stan wskazuje na to, że nikt z niego nie korzysta, może zostać usunięty przez straż gminną lub policję. Chodzi tu o porzucone auto, które znajduje się zarówno na drodze publicznej, w strefie zamieszkania (np. na osiedlu) lub strefie ruchu (np. na pasie zieleni). Kolejny artykuł z polskiego prawa mówi natomiast o tym, że pojazd można przetransportować także w momencie, kiedy utrudnia on ruch lub zagraża bezpieczeństwu. 

Co się dzieje, jeśli kierowca samochodu nie jest znany?

Warto zaznaczyć, że zanim jakikolwiek pojazd zostanie usunięty, policja czy straż gminna musi ustalić tożsamość właściciela. To na nim spoczywa obowiązek jego usunięcia, naprawy czy wyrejestrowania pojazdu. Problem pojawia się, kiedy auto porzucone jest na drodze wewnętrznej. Straż miejska czy policja interweniuje tylko w momencie, kiedy zagraża on bezpieczeństwu. A przecież samochód na parkingu zagrożenia nie stwarza. Właściciel też nie jest znany. Co w takiej sytuacji się dzieje? Jeśli nie dojdzie do ustalenia posiadacza auta, po upływie 6 miesięcy po zgłoszeniu, staje się on własnością gminy i to ona decyduje co dalej z nim zrobić. Najprawdopodobniej zostanie zutylizowany. 

Wyjątkiem jest sytuacja, w której stanowczo zagraża on bezpieczeństwu mieszkańców czy samochodów na drodze. Wtedy odpowiednie służby mają czas od 3 do 14 dni na znalezienie kierowcy auta, które znajduje się na drodze publicznej, a jeśli się on nie odnajdzie, usuwają go na parking depozytowy.

Co się stanie, jeśli kierowca porzuconego auta jest znany?

Jeśli wiesz dobrze, kto jest właścicielem pojazdu porzuconego, a zaburza on ład Twojego osiedla, możesz z łatwością zweryfikować to czy nadaje się on do usunięcia. Podstawą do przetransportowaniu pojazdu jest także brak ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Błyskawicznie sprawdzisz to na stronie internetowej UFG. Łatwiej będzie też pozbyć się samochodu, który został pozostawiony w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych lub stanowczo utrudnia dojazd służb ratowniczych, np. pogotowia czy straży pożarnej. Bez dyskusji, powinien być on jak najszybciej usunięty.

Kto ponosi koszty za usunięcie porzuconego samochodu?

Jeśli ktoś zgłosi na policję lub do straży gminnej, że pojazd od dawna stoi nieużywany i dobrze byłoby go usunąć, taki transport nie jest darmowy. Wszelkie koszty z nim związane będzie musiał ponieść posiadacz auta lub właściciel.

Jakie są kary finansowe za porzucony pojazd?

Przede wszystkim, właściciel auta, który pozostawia pojazd na parkingu czy drodze publicznej, musi liczyć się także z konsekwencjami finansowymi. Nałożony mandat może mieć wysokość nawet 500 złotych. Z kolei, jeśli stwarza on zagrożenie, kara może być powiększona o kolejne 1000 złotych. 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *