Jeśli jesteś kierowcą to musisz zadbać o to, żeby Twój samochód był w dobrym stanie technicznym. Zgodnie z kodeksem drogowym, po polskich drogach mogą poruszać się tylko pojazdy, które mają ważne badania techniczne. Jak przebiega przegląd stanu technicznego auta i ile kosztuje? Tego dowiesz się w naszym tekście. 

Przegląd rejestracyjny a okresowy auta. Czym się różnią? 

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, każdy pojazd musi posiadać ważne badanie techniczne, niezależnie od tego czy to nowy, kupiony w salonie samochód czy używany. W przypadku jego braku, musisz się liczyć z tym, że możesz stanowić zagrożenie dla użytkowników ruchu. Ponadto, grozi za to duża kara pieniężna. Czym jednak jest przegląd okresowy? To sprawdzenie stanu technicznego auta czy motocykla. Dotyczy on pojazdów, które wcześniej już zostały dopuszczone do ruchu drogowego w Polsce. Przegląd rejestracyjny to badanie techniczne samochodu, które należy wykonać przy zakupie pojazdu z zagranicy lub gdy kupujesz nowe auto z salonu. Jest to badanie, które jest konieczne do pierwszej rejestracji pojazdu w kraju. 

Jak często należy wykonywać badanie techniczne pojazdu? 

Standardowo, zgodnie z kodeksem drogowym, przegląd techniczny auta należy zrobić przynajmniej raz w roku. 12 miesięcy to okres czasu, na jaki pojazd jest dopuszczony do ruchu drogowego. Jest to też czas, którego nie można przekroczyć. Lecz jeśli kupiłeś w salonie nowy samochód, autobus czy ciężarówkę to nie musisz co 12 miesięcy wykonywać badania technicznego. W takim wypadku wystarczy, że wykonasz przegląd przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Oczywiście, nadal Twoim obowiązkiem jest to, aby pojazd był sprawny i nie stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Właśnie dlatego producenci aut zalecają przynajmniej raz w roku sprawdzić stan każdego pojazdu.  

Co jest sprawdzane podczas badania technicznego pojazdu?

Zadaniem badania technicznego jest zweryfikowanie czy pojazd nadaje się do uczestniczenia w ruchu drogowym. Zarówno przegląd okresowy jak i rejestracyjny wygląda podobnie. Podczas badania sprawdza się zarówno nadwozie jak i podwozie pojazdu. Diagnosta sprawdzi czy pojazd ma sprawne reflektory oraz czy szyby nie mają żadnych pęknięć. Ważne jest też by karoseria nie była przesadnie zardzewiała i żeby była odpowiednio sztywna. Podczas przeglądu zweryfikowane będą również hamulce oraz zawieszenie. Osoba przeprowadzająca badanie sprawdzi czy nie ma też zbyt dużych luzów w układzie kierowniczym. Do pozytywnego przejścia badania technicznego musisz też mieć opony w dobrym stanie. Diagnosta zweryfikuje również czy auto spełnia odpowiednią normę emisji spalin oraz to czy nie ma żadnych wycieków z silnika, skrzyni biegów czy układu wydechowego. 

Ile kosztuje przegląd pojazdu? 

Cena badania technicznego zależy od tego jaki pojazd jest sprawdzany. Na przykład cena przeglądu motocykla to 62 zł, a pojazdu o masie powyżej od 3,5 tony do 16 ton to 153 zł. Dla samochodu osobowego cena zarówno przeglądu rejestracyjnego jak i okresowego to 98 zł. Jednak, jeśli pojazd jest wyposażony w instalację gazową LPG/CNG to wtedy cena badania wynosi 161 zł. Do ceny każdego badania trzeba jeszcze doliczyć 1 zł opłaty na CEPiK.  

Obowiązki kierującego pojazdem

Zgodnie z obowiązującym w Polsce kodeksem drogowym, żeby kierować pojazdem w ruchu drogowym, trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia. Musisz mieć prawo jazdy kategorii odpowiedniej dla posiadanego pojazdu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, samochód czy motocykl który prowadzisz, musi mieć ważne badania techniczne. Ponadto pamiętaj też o tym, że musisz mieć ważną polisę OC

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *