Ubezpieczając samochód najczęściej myślimy o wypadkach drogowych i ich następstwach, a także ewentualnej kradzieży auta. Jednak samochód i interesy finansowe właściciela są narażone także na inne zdarzenia losowe, w tym akty wandalizmu, pożary, zjawiska atmosferyczne, a wśród nich oczywiście zalanie pojazdu. W jaki sposób ubezpieczyć auto na tę okoliczność?
Kiedy auto może zostać zalane i jakie są tego skutki?
Zalanie pojazdu, wbrew pozorom, nie jest tak nietypowym zdarzeniem jak mogłoby się wydawać. Nie bez powodu taka sytuacja jest uwzględniana przez ubezpieczycieli w proponowanych klientom polisach. W jaki sposób może dojść do zalania samochodu? Zwykle odpowiedzialne są za to warunki atmosferyczne, takie jak nagły ulewny deszcz lub powódź, która zresztą regularnie nawiedza niektóre regiony naszego kraju. Do zalania samochodu może dojść w trakcie postoju lub na drodze, gdy pogoda uniemożliwi kierowcom jazdę i wydostanie się z ulicy szybko pokrywające się nadmiarem wody. Do podobnego zdarzenia może dojść również w przypadku awarii kanalizacji. Bardziej skrajne przypadki to stoczenie się auta do akwenu wodnego, wskutek działania osób trzecich.
Zalanie pojazdu miewa dla samochodu opłakane skutki. Szczególnie zagrożony jest silnik, elektryka, a także systemy elektroniczne, którymi coraz mocniej „nafaszerowane” są współczesne auta. Woda ma także bardzo niekorzystny wpływ na stan karoserii, bo przez kontakt z nią staje się bardziej podatna na korozję. Zalanie samochodu może mieć także destrukcyjny wpływ na wnętrza samochodu. W niektórych przypadkach na skutek zalania może dojść nawet do szkody całkowitej, a auta nie opłaca się naprawiać.
Czy polisa Autocasco chroni właściciela samochodu przed zalaniem pojazdu?
W nielicznych przypadkach zalania właścicielowi pojazdu może przysługiwać odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności cywilnej sprawcy. Dzieje się tak np. wskutek wspomnianej awarii kanalizacji. Takie odszkodowanie powinno także przysługiwać kierowcy, jeżeli do zalania dojdzie ewidentnie z winy osób trzecich. Jednak z reguły, aby zabezpieczyć swój interes finansowy na wypadek zalania samochodu, konieczne jest dodatkowe ubezpieczenie.
Taka okoliczność powinna być uwzględniona w polisie AC, jednak należy pamiętać, że ubezpieczenia Autocasco oferowane przez poszczególne towarzystwa znacznie się od siebie różnią. Przed podjęciem decyzji o wykupieniu konkretnego AC należy więc dokładnie zapoznać się z dokumentem OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. To właśnie w nim określone są sytuacje, w których poszkodowanemu przysługuje rekompensata, a także wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela.
W jakich sytuacjach odszkodowanie może nie zostać wypłacone?
Nie oznacza to jednak, że każdy posiadacz polisy AC może być spokojny o wypłatę odszkodowania, jeśli jego samochód zostanie zalany. Każda umowa ubezpieczeniowa zawiera wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela – nawet gdy teoretycznie ubezpieczenie obejmuje zalanie. Do najczęstszych należą:
- rażące niedbalstwo,
- prowadzenie auta pod wpływem alkoholu,
- prowadzenie pojazdu bez odpowiednich dokumentów,
- wykorzystanie pojazdu do przestępstwa,
- umyślne spowodowanie szkody.
Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie AC na wypadek zalania auta i innych okoliczności?
Przed podjęciem decyzji o zakupie polisy AC, która ochroni właściciela pojazdu również przed skutkami ewentualnego zalania, warto zapoznać się z jak największą liczbą propozycji towarzystw ubezpieczeniowych. Pomocny w tym będzie kalkulator ubezpieczenia samochodu, znajdujący się na stronie CUK Ubezpieczenia. Zapewnia on nie tylko dostęp do wielu ofert w jednym miejscu, ale także możliwość ich czytelnego porównania pod względem ceny i zakresu ubezpieczenia. Oprócz gwarantowanej ochrony, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom także dodatkowe udogodnienia, np. pomoc w zbyciu wraku.
Właścicielom samochodów zdecydowanie opłaca się kupować ubezpieczenia komunikacyjne w pakiecie przez internet, bez wychodzenia z domu. Cena powinna być wówczas znacznie niższa, a polisa zostanie natychmiast wysłana klientowi na wskazany adres mailowy.