Odwołanie wycieczki realizowanej poprzez biuro podróży naraża Cię na koszty. Nie dość, że nie nacieszysz się wakacjami, to jeszcze będziesz musiał za nie zapłacić. Ale czy na pewno? Na szczęście w kryzysowej sytuacji przewidzianej w OWU możesz odwołać podróż bez konsekwencji. Wystarczy, że wykupisz odpowiednie ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z wyjazdu.

Czym jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?

Najlepszym ubezpieczeniem na wypadek niespodziewanych trudności (np. choroby czy nieszczęśliwego wypadku) jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Zapewni Ci zwrot kosztów poniesionych w związku z wyjazdem, którego nie zrealizujesz. Ma to sens zwłaszcza przed wyprawami, na które decydujemy się z dużym wyprzedzeniem.

Organizator wyprawy, biuro podróży, przewoźnik samolotowy lub zarządca hotelu ma prawo odliczyć określoną w umowie kwotę za rezygnację z usług. To w konsekwencji powoduje, że możemy nie odzyskać wpłaconych wcześniej pieniędzy – niezależnie od tego, czy była to cała suma, czy tylko zaliczka.

Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu?

Wyobraź sobie sytuację, w której Andrzej musiał zrezygnować z wyjazdu, ponieważ złamał nogę. Swoje wakacje zaplanował kilka miesięcy wcześniej, ale losowe sytuacje mogą zdarzyć się każdemu z nas. Na szczęście wcześniej Andrzej zabezpieczył się na taką ewentualność i wykupił u ubezpieczyciela polisę od kosztów rezygnacji z wyjazdu.

Kiedy możesz skorzystać z polisy?

Z polisy będziesz mógł skorzystać, gdy Tobie lub Twoim najbliższym przytrafi się nieoczekiwana sytuacja losowa. Może to być na przykład:

  • nagła choroba bez możliwości szybkiego wyleczenia
  • wypadek, który sprawi, że będziemy musieli poruszać się o kulach
  • problemy z ciążą, które wymagają stałej obserwacji lekarza
  • zgubienie lub kradzież ważnych dokumentów, które uniemożliwiają wyjazd (na przykład paszportu czy wizy).

Jaki jest koszt ubezpieczenia od kosztów rezygnacji?

Trudno podać dokładną sumę, ponieważ wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, rodzaju wybranego pakietu, kwoty ubezpieczenia, czasu wyjazdu, liczby osób oraz docelowego miejsca podróży. Koszt polisy zaczyna się zazwyczaj od 20 zł.


Przeczytaj więcej o ubezpieczeniach podróżnych

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *