Własny dom to marzenie wielu z nas. Przestronna kuchnia, słoneczny taras i urokliwy ogródek to sceneria, w której wyobrażamy sobie spokojne spotkania rodzinne i wesołe wizyty przyjaciół. Dom jednak wymaga odpowiedniej ochrony, a jednym ze środków jest ubezpieczenie nieruchomości.
Czym jest dom jednorodzinny dla ubezpieczycieli?
Dom jednorodzinny czyli budynek wolnostojący, bliźniak lub szeregowiec. Jest samodzielną całością na stałe związaną z gruntem.
Ubezpieczenie domu jednorodzinnego jest dobrowolne, chyba że kupujesz dom na kredyt – w takim przypadku musisz mieć wykupioną polisę. Będzie stanowiła odpowiednie zabezpieczenie dla banku.
Masz gospodarstwo rolne, a Twój dom jest jego częścią? Obowiązkowo musisz wykupić ubezpieczenie nieruchomości w ramach polis dla rolników.
Co mogę ubezpieczyć w domu?
Twój dom możemy łatwo podzielić na elementy stałe i mienie ruchome. Do pierwszej grupy zaliczamy na przykład okna, drzwi, kominek, kuchnię w zabudowie, czyli wszystko, co zamontowane na stałe. Mienie ruchome to wyposażenie Twojego domu takie jak sofa, telewizor i każdy inny przedmiot, który można przemieścić bez użycia narzędzi.
Dom to nie tylko wnętrza. Na Twojej działce znajdziesz obiekty, które również będą wymagać ochrony. Mowa chociażby o garażu czy obiektach małej architektury takich jak: płot, wiata, fontanna czy altana.
Od jakich ryzyk ubezpieczyć dom?
Standardowo polisa ochroni Twój majątek od zdarzeń losowych. Wliczamy do nich np. pożar, zalanie, uderzenie pioruna czy huragan. Ubezpieczenie zadziała także w przypadku przepięcia, dewastacji, kradzieży z włamaniem i rozboju.
Jeśli Twój dom znajduje się na terenach zalewowych, niezbędną ochroną będzie dodatkowa klauzula obejmująca ryzyko powodzi.
Oprócz ochrony Twojego majątku polisa dla domu to także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, NNW i Assistance. Otrzymasz wsparcie jeśli np. awaria instalacji elektrycznej będzie wymagała wizyty elektryka.
Ciekawą opcją jest ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (all risk), które będzie Cię chroniło w każdej sytuacji z wyjątkiem wyłączeń zamieszczonych w OWU. Jeśli np. Twój dom ucierpi z powodu silnego wiatru, możesz liczyć na świadczenie.
Co wpływa na wysokość składki?
Czynników kształtujących cenę można wymienić co najmniej kilkanaście. Ubezpieczenie małego drewnianego domu w środku lasu będzie miało inny zakres cenowy niż polisa dla dużego domu w centrum miasta.
Na cenę wpływają przede wszystkim:
- typ domu (wolnostojący, bliźniak, szeregowy)
- typ konstrukcji (palna, niepalna)
- wartość nieruchomości, powierzchnia, rok budowy, lokalizacja
- podpiwniczenie
- prowadzenie działalności gospodarczej na terenie nieruchomości
- dodatkowe zabezpieczenia.
Koszty ubezpieczenia domu jednorodzinnego to bardzo zróżnicowane kwoty. Aby mieć pełen wgląd w aktualne ceny, najłatwiej jest wykonać kalkulację uwzględniającą informacje o Twojej nieruchomości.
Przed zakupem polisy sprawdź wysokość składki u różnych ubezpieczycieli!
Ciekawe podsumowanie.