Zastanawiając się nad kupnem motocykla, z pewnością dużą uwagę poświęcasz kosztom utrzymania pojazdu. W ich skład, oprócz zużycia paliwa, konserwacji i części zamiennych wchodzi również koszt zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego – OC. Po co Ci właściwie ubezpieczenie komunikacyjne? Czy istnieją legalne sposoby, aby obniżyć składkę? Czy zniżki OC z samochodu przechodzą na motocykl?

Czy potrzebujesz polisy OC na motocykl?

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne kojarzące się głównie z samochodami jest obowiązkowe również dla posiadaczy motorowerów, motocykli, czy quadów. Pamiętaj, że opłacenie OC nie jest jedynie przykrym obowiązkiem, ale przede wszystkim służy Twojej ochronie. Marek wybrał się na przejażdżkę swoim nowym motocyklem i z jego winy doszło do kolizji samochodowej, w której zniszczeniu uległy pojazdy o wartości kilkuset tysięcy złotych. Mając ubezpieczenie OC, Marek nie musi martwić się kosztami, bo całość pokryje za niego ubezpieczyciel.

Czy zniżki OC przechodzą na motocykl?

Koszty obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego na motocykl czy motorower są znacznie niższe niż ubezpieczenie samochodu, ale nadal trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami – nawet jeśli posiadasz już OC pojazdu mechanicznego.

Na końcową cenę wpływa dużo czynników takich jak:

  • wiek i doświadczenie za kierownicą,
  • miejsce zamieszkania.
  • marka i model motocykla,
  • jego pojemność,
  • moc silnika,
  • rok produkcji,

Koszt ubezpieczenia możesz jednak zmniejszyć, jeśli posiadasz zniżki za bezszkodową jazdę. Masz już samochód osobowy i nie miałeś kolizji? Świetnie się składa! Możesz wykorzystać zgromadzone zniżki. Informacja o historii przebiegu ubezpieczenia zapisywana jest w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Podobnie dzieje się ze zniżkami nabytymi w czasie, gdy posiadasz wyłącznie motocykl i później zdecydujesz się na zakup samochodu, Twoje auto również zostanie objęte zniżkami. Wiele zależy również od polityki danej firmy ubezpieczeniowej, dlatego warto przed zakupem porównać ofertę kilku TU.

Co grozi za jazdę motocyklem bez ubezpieczenia?

Jeśli przegapisz lub świadomie zaniedbasz obowiązek zakupu polisy ubezpieczeniowej, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. W przypadku opóźnienia przekraczającego dwa tygodnie będziesz musiał zapłacić karę w wysokości 750 zł. Jeśli zwłoka wynosi od 4 do 14 dni, to zapłacisz połowę tej kwoty, czyli 380 zł. Nawet za jednodniowe opóźnienie, ale nie dłuższe niż 3 dni trzeba zapłacić 150 zł. To bardzo dużo w porównaniu z kosztami samego ubezpieczenia. Jeszcze więcej zapłacisz, gdy spowodujesz wypadek lub kolizję – będziesz musiał wówczas ponieść całość kosztów. Zdecydowanie nie warto ryzykować i terminowo zaopatrzyć się w odpowiednią polisę.


Ubezpieczasz auto ze zniżką? Zobacz, ile zapłacisz za OC motocykla

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *