Stłuczki i kolizje na drogach to niestety codzienność. Nawet jeśli sam jeździsz bardzo ostrożnie i nigdy nie dostałeś żadnego mandatu, nieuwaga innego kierowcy może doprowadzić do przykrego zdarzenia. Na szczęście zgłoszenie szkody i otrzymanie odszkodowania nie jest trudne – wystarczy, że punkt po punkcie zastosujesz się do naszego poradnika.

Upewnij się, czy nie ma rannych

To najważniejsze, co musisz zrobić na miejscu wypadku. Zadbaj o bezpieczeństwo wszystkich uczestników kolizji, a dopiero potem działaj dalej. Sprawdź, czy nie ma rannych. Jeśli są, powinieneś zadzwonić po pogotowie (numer to 999) i podjąć próby ratowania w myśl zasady pierwszej pomocy.

Spisz oświadczenie

W przypadku każdej kolizji należy spisać oświadczenie, zawierające dane każdego pojazdu, który w niej uczestniczył, a także osób, które nimi kierowały. Nie zapomnij o numerze polisy ubezpieczeniowej sprawcy. Będzie niezbędny do zgłoszenia szkody. Zrób też kilka zdjęć dokumentujących stan pojazdów zaraz po kolizji.

Wezwij policję, jeśli masz wątpliwości

Jeśli są wątpliwości co do tego, kto jest sprawcą wypadku, lub też sprawca nie chce współpracować, najbezpieczniej jest wezwać policję. Warto zadzwonić pod 997 również wtedy, gdy sprawca nie ma przy sobie dokumentów, dziwnie się zachowuje lub sprawia wrażenie nietrzeźwego.

Zgłoś szkodę u ubezpieczyciela

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada całodobową infolinię, za pośrednictwem której możesz zgłosić szkodę. Niektóre umożliwiają także dokonanie zgłoszenia przez Internet. Nie musisz kontaktować się z ubezpieczycielem bezpośrednio na miejscu zdarzenia – masz na to aż trzy lata, jednak dla własnej wygody dobrze jest zrobić to jak najszybciej. Być może dzięki temu będziesz mógł np. odholować swój pojazd do warsztatu na koszt sprawcy lub skorzystać z pomocy TU przy załatwianiu innych formalności.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują swoim klientom bezpośrednią likwidację szkód. Już na etapie wybierania ubezpieczenia warto sprawdzić, czy TU, które bierzesz pod uwagę, posiada taką opcję. Przy ewentualnej kolizji możesz dzięki temu zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i nerwów.

Prosty przykład – pan Tomasz ubezpieczył swoje auto w renomowanej firmie ubezpieczeniowej. Auto sprawcy zdarzenia jest ubezpieczone w niewielkim TU z zaledwie kilkoma placówkami. Uzyskanie ubezpieczenia od takiej firmy bywa kłopotliwe i zwykle zabiera sporo czasu. Korzystając z możliwości bezpośredniej likwidacji szkód, pan Tomasz zgłasza ubezpieczenie w swoim towarzystwie. To ono wypłaca mu odszkodowanie, zwykle zdecydowanie szybciej, a następnie dochodzi swoich należności w TU, w którym ubezpieczony był sprawca kolizji.


Szukasz korzystnego OC? Porównaj ceny u różnych ubezpieczycieli.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *