Jeśli z Twojego samochodu korzysta syn, siostra czy inny bliski, towarzystwo ubezpieczeń może zainteresować się nowym użytkownikiem pojazdu. Nie liczy się jednak liczba osób korzystających z auta, ale ich wiek i doświadczenie za kierownicą. Dowiedz się, czy musisz poinformować Twojego ubezpieczyciela o innych użytkownikach oraz co Ci grozi, jeśli tego nie zrobisz.

Kiedy zgłosić drugiego kierowcę samochodu?

Nie tylko Ty jako właściciel samochodu możesz korzystać z zakupionego auta. Często zdarza się, że syn lub ktoś bliski będzie pożyczać od Ciebie pojazd i użytkować go na co dzień. Jeśli dzieje się to regularnie, musisz zgłosić ten fakt Twojemu ubezpieczycielowi. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, aby uniknąć konsekwencji płynących z zatajenia tej informacji. Możesz to zrobić podczas podpisywania nowej polisy lub w trakcie jej trwania. Wystarczy, że skontaktujesz się z konkretną firmą telefonicznie lub mailowo. Warto zaznaczyć, że kierowca Twojego samochodu nie musi być jednocześnie współwłaścicielem pojazdu.

Jakie dane kierowcy musisz podać?

W momencie zgłoszenia do towarzystwa ubezpieczeniowego kolejnego kierowcy, nie musisz podawać jego dokładnych danych. Z reguły firmom zależy wyłącznie na doświadczeniu osoby, która będzie regularnie korzystać z Twojego pojazdu. Wystarczy, że podasz datę urodzenia użytkownika, płeć, a także datę otrzymania prawa jazdy.

Co Ci grozi, jeśli nie zgłosisz drugiego kierowcy?

Nawet jeśli to nie Ty spowodujesz wypadek na drodze, nie musisz martwić się, że nie dostaniesz odszkodowania w ramach obowiązkowego OC. Mimo wszystko, towarzystwo ubezpieczeniowe musi wiedzieć, kto prowadził Twój pojazd. Na tej podstawie może dokonać rekalkulacji składki i zażądać konkretnej kwoty dopłaty. Co więcej, jeśli ktoś z Twoich bliskich spowoduje wypadek, to Ty również stracisz zniżki za bezszkodową jazdę. Z kolei, jeśli posiadasz dodatkowe ubezpieczenie AC i zataisz informację o drugim użytkowniku auta, firma ma prawo zażądać od Ciebie udziału własnego. Wszystko zależy od konkretnych warunków ochrony pojazdu, które proponuje dany ubezpieczyciel. Szczegóły znajdziesz w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU).

Co zrobić w momencie wypadku?

Zastanawiasz się jak się zachować podczas wypadku na trasie, jeśli to nie Ty prowadziłeś auto? Do towarzystwa ubezpieczeniowego powinien zgłosić się kierowca samochodu, który był obecny na miejscu zdarzenia. To najlepsze rozwiązanie, ponieważ to on posiada wszystkie niezbędne informacje na temat okoliczności wypadku. Jeśli do tej pory Twój ubezpieczyciel nie wiedział nic na temat tego użytkownika auta, rozpocznie proces starania się o odszkodowanie. Tym samym, do momentu wypłaty świadczenia, będziesz musiał uregulować różnicę po podwyższeniu składki za OC.

Postaw na OC/AC w rozsądnej cenie – porównaj oferty online.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *