Posiadanie i opłacanie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, który jest właścicielem samochodu. Kary za brak polisy są bardzo wysokie, dlatego trzeba pamiętać o terminach. Sprawdź, co Ci grozi w momencie spóźnienia z opłatami.

Spóźnienie z opłatą raty za OC

Podpisałeś umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i rozłożyłeś zapłatę za składkę na raty? Nawet jeśli spóźnisz się z opłatą jeden lub kilka dni, polisa nadal będzie ważna. Nie musisz martwić się, że Twój samochód straci ochronę, a na Ciebie spadnie kara pieniężna. Warto jednak uregulować wszystkie płatności od razu. Jeśli tylko zorientujesz się, że spóźniłeś się z zapłatą za składkę, skontaktuj się natychmiast z towarzystwem ubezpieczeniowym i dokonaj przelewu. Polisa ma się ku końcowi, a Ty nie opłaciłeś jej w całości? Jak najszybciej przekaż zaległe środki, inaczej ubezpieczenie nie wznowi się automatycznie. Rozpocznie się za to procedura windykacyjna.

Koniec polisy a spóźnienie z opłatą

Właśnie przypomniałeś sobie, że Twoje ubezpieczenie OC się skończyło, a Ty nie zgłosiłeś się do towarzystwa ubezpieczeniowego? Nie musisz się martwić. Polisa powinna zostać automatycznie przedłużona, dlatego Twoje auto wciąż będzie pod ochroną. Musisz oczywiście uiścić opłatę za składkę. Nie w każdej jednak sytuacji, umowa zostanie przedłużona automatycznie. Przykładowo, jeśli złożyłeś wypowiedzenie i zapomniałeś podpisać nowej umowy z innym towarzystwem, Twoje auto nie będzie miało ważnego OC. To samo dotyczy sytuacji, w której kupisz pojazd od poprzedniego właściciela i przejmiesz od niego polisę. Po zakończeniu ubezpieczenia po zbywcy będziesz musiał zadbać o to, aby podpisać nową umowę.

Przerwa w OC – czym grozi?

W momencie, kiedy nie będziesz mieć ważnej polisy samochodowej, a Twoje auto nadal należy do Ciebie, mogą spotkać Cię przykre konsekwencje. Takie sytuacje są możliwe, gdy:

  • wypowiesz umowę OC w dotychczasowej firmie i nie kupisz nowej polisy;
  • kupisz auto, nie przejmiesz OC po poprzednim właścicielu i nie podpiszesz umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym;
  • kupisz auto, przejmiesz OC po poprzednim właścicielu i zapomnisz o wygaśnięciu polisy 
  • nie opłacisz polisy w całości przed końcem ochrony i ubezpieczenie nie wznowi się automatycznie, a Ty zapomnisz o zawarciu nowego.

Karą za brak OC samochodu osobowego w 2019 roku poniżej 3 dni to koszt 900 złotych. Im dłuższy czas, w którym nie będziesz miał ważnej polisy, tym oczywiście wyższa kwota do zapłaty. Jeśli zapomnisz podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym w ciągu od 3 do 14 dni, będziesz musiał zapłacić karę 2250 złotych. Z kolei za okres powyżej 14 dni zapłacisz 4500 złotych.

Jakie możesz ponieść konsekwencje za brak płatności?

Zastanawiasz się czy podobne konsekwencje grożą Ci za brak opłaty za ważne OC? Jednodniowe spóźnienie za składkę nie jest groźne, jednak ciągłe odkładanie płatności na później już tak. Ubezpieczyciel może żądać od Ciebie odsetek za długi czas oczekiwania. Co więcej, podczas podpisywania kolejnej umowy, może ominąć Cię możliwość rozłożenia płatności na raty. Dopóki nie uregulujesz kosztów OC, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia w momencie kolizji na drodze. Właśnie dlatego warto pamiętać o regularnych opłatach i niezwlekaniu z podpisaniem nowego OC.


OC w niższej cenie? Porównaj oferty w kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *