Ochrona mieszkania lub domu przed ogniem to jedna ze składowych ubezpieczenia nieruchomości. Często idzie w parze wraz z innymi skutkami zdarzeń losowych takimi jak powódź, uderzenie pioruna, upadek drzew czy huragan. Możesz zabezpieczyć zarówno mury i stałe wyposażenie, jak i majątek zgromadzony na terenie Twojej nieruchomości. Sprawdź, czy warto to zrobić.

Czy ubezpieczenie nieruchomości od ognia jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, jednak to często wymagana formalność podczas ubiegania się o kredyt na nieruchomość. Nic dziwnego, jest to najważniejsze zabezpieczenie w przypadku zdarzeń losowych. Gdy starasz się o kredyt, masz możliwość zakupu polisy ubezpieczeniowej proponowanej przez bank lub poszukania odpowiedniej oferty, która spełni Twoje oczekiwania. Warto wybrać tę drugą opcję, aby mieć wpływ na warunki umowy oraz zakres ochrony. Ubezpieczenie mieszkania to nie tylko formalność. Tak naprawdę, każdy kto chce czuć się bezpiecznie i komfortowo w swoim domu, powinien je posiadać. Kwota składki nie jest wygórowana i łatwo możesz ją dopasować do swoich potrzeb.

Ogień – bezwzględny żywioł

Zdarzenia losowe takie jak pożar mogą dotyczyć także Twojego gospodarstwa domowego. Występują niezależnie od Twojego miejsca zamieszkania, dlatego tak ważne jest ubezpieczenie nieruchomości od ognia. Dzięki niemu, nawet w przypadku spłonięcia całego budynku, możesz liczyć na odszkodowanie. Nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie sytuacji, w której cały dotychczasowy dobytek płonie, jednak niestety, takie wypadki zdarzają się nierzadko. Państwowa Straż Pożarna opublikowała statystyki z 2018 roku, z których wynika, że łącznie w Polsce doszło do ponad 30000 tego typu zdarzeń, z czego połowa stanowiła średnie i duże zagrożenie. Posiadając polisę mieszkaniową, w której uwzględniono ochronę w przypadku pożaru, masz szansę na uzyskanie odszkodowania, z którego pokryjesz wszelkie szkody po katastrofie.

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz ubezpieczyć same mury czy także ruchomości domowe. Jeśli postawisz na obydwie formy ochrony, możesz liczyć na odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, które uwzględni wartość nieruchomości oraz przedmiotów wyposażenia domu. Zwróć także uwagę, czy w umowie uwzględniono miejsca przynależne takie jak piwnica, garaż czy budynek gospodarczy. Tego typu miejsca także narażone są na zagrożenie, szczególnie w przypadku szybko rozprzestrzeniającego się ognia na terenie Twojej posesji. Sprawdź, co wchodzi w zakres ochrony i dokładnie przemyśl, czy jest odpowiedni w Twoim przypadku. Chodzi tu np. o ryzyko powodzi, które nie dotyczy mieszkania na 10. piętrze. Istotna jest także suma ubezpieczenia. Przykładowo, jeśli określisz wartość nieruchomości na wyższą niż w rzeczywistości, odszkodowanie i tak będzie odzwierciedlać realną sumę. A Ty niepotrzebnie zapłacisz wyższą składkę. Zwróć także uwagę na określenia w umowie takie jak silny wiatr i zobacz wartości ustalone przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Od czego zależy kwota ubezpieczenia?

Zastanawiasz się, ile kosztuje składka za polisę mieszkaniową? Jej kwota w głównej mierze zależy od zakresu ochrony, który wybierasz tuż przed podpisaniem umowy. Na jej wysokość ma wpływ położenie nieruchomości oraz jej rodzaj, a także zastosowane zabezpieczenia czy rok budowy. Zanim poznasz ostateczną cenę składki za ochronę przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi, towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę przynależne pomieszczenia dodatkowe oraz całkowitą wartość nieruchomości. Ceny wahają się również ze względu na lokalizację mieszkania czy domu.


Ile zapłacisz za ubezpieczenie nieruchomości od ognia? Sprawdź w porównywarce ubezpieczeń mieszkania i domu!

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *