Nie zawsze zakup Autocasco jest opłacalny, dlatego warto zapoznać się szczegółowo z warunkami umowy ubezpieczyciela. W tym artykule podpowiemy Ci także, jak możesz zaoszczędzić na składce, jeśli chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę.
Autocasco – opłacalne czy nie?
Głównym zadaniem ubezpieczenia AC jest ochrona Twojego samochodu podczas kradzieży, stłuczki, zarysowania czy innych skutków zdarzeń losowych, na które nie masz wpływu. Możesz liczyć na zadośćuczynienie np. w przypadku uderzenia w zwierzę podczas podróży czy zderzenia z sąsiadującym autem na parkingu, gdzie szkody ponoszą obydwaj kierowcy. Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie, na które z reguły decydują się właściciele nowych i cennych aut, zwłaszcza, gdy pokonują nimi dużo kilometrów. Dlaczego? Koszty naprawy takich modeli są spore, dlatego pokrycie ich z własnej kieszeni byłoby kłopotliwe. Czasem nawet drobna stłuczka może generować szkody w granicach 2000 złotych. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe celowo nie proponują polis dla starszych aut, np. takich, które liczą sobie ponad 10 czy 15 lat. Koszty naprawy są po prostu nieopłacalne, dlatego warto się zastanowić, czy jest potrzebna Ci dodatkowa ochrona, jeśli nie posiadasz nowego auta.
AC a stary samochód
Zastanawiasz się, jak ubezpieczyć swoje stare auto? Nie wiesz, czy to się opłaca? Pierwszym krokiem jest porównanie ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu, będziesz wiedział, ile wynosi roczna składka i porównasz ją do wartości swojego samochodu. Nie porównuj opłat z sąsiadem czy bratem, ponieważ kwoty mogą się znacznie różnić. Pamiętaj, że na składkę ubezpieczenia AC wpływa:
- zakres ochrony ubezpieczenia – im szerszy zakres, tym oczywiście składka będzie większa,
- zniżki – kierowca, który może pochwalić się bezszkodową jazdą będzie płacił mniej,
- wiek samochodu – każde towarzystwo ubezpieczeniowe rozważa koszty napraw nowego i starego auta.
Przykładowo, jeśli Twój samochód jest warty 5000 złotych, a składka za ubezpieczenie wyniesie Cię 3000 złotych, to chyba lepiej odpuścić sobie AC, prawda?
Jak zaoszczędzić na AC starego samochodu?
Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego AC, dokładnie rozpatrz warunki umowy. Dzięki temu, będziesz mógł zaoszczędzić na składce. Poświęć trochę czasu na porównanie ofert, np. korzystając z kalkulatora OC i AC. Zastanów się, czy jest Ci potrzebna naprawa w autoryzowanym salonie marki Twojego samochodu. W takim przypadku, lepiej wybrać samodzielne rozliczenie kosztów naprawy oraz znaleźć warsztat na własną rękę. Zaoszczędzisz na tym kilkaset złotych. Weź pod uwagę, że pod maską Twojego auta mogą znajdować się też nieoryginalne części. Możesz wtedy zrezygnować z likwidacji szkód z zastosowaniem oryginalnych części, które okażą się ekstrawagancją w przypadku kilkunastoletniego auta. Lepiej wybrać części zamienne i zaoszczędzić kolejne kilkaset złotych. Miej na uwadze, że naprawa w ASO i użycie części oryginalnych to opcja oferowana przez nieliczne towarzystwa.
Aby jeszcze bardziej obniżyć koszty ubezpieczenia AC, możesz też zastosować udział własny podczas likwidacji szkody. Oznacza to, że jeśli całkowita wycena wyniesie 1500 złotych, to Ty pokryjesz ustaloną część tej kwoty. Sprawdź także propozycje pakietów OC i AC, które mogą przynieść Ci więcej korzyści niż oddzielny zakup obu polis. Najłatwiej będzie skorzystać z porównywarki ubezpieczeń samochodowych, która obliczy Ci ceny u różnych ubezpieczycieli.