Chcesz ubezpieczyć swój dom? Nie wiesz na co zwrócić uwagę w momencie wyboru polisy nieruchomości? Zobacz nasz poradnik, w którym krok po kroku pokażemy Ci jak to zrobić szybko, opłacalnie i sprawnie.
Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie domu jednorodzinnego jest dobrowolne, jednak w sytuacji zakupu nieruchomości na kredyt, może być wymagana przez bank. To forma zabezpieczenia, dlatego formalność musi być dopełniona, aby otrzymać pieniądze na zakup. Drugą sytuacją, w której ubezpieczenie jest wymagane to dom, który jest częścią gospodarstwa rolnego powyżej 1 hektara.
Jak kupić ubezpieczenie domu?
Najprostszą metodą na zakup polisy domu jednorodzinnego jest skorzystanie z kalkulatora online. Dzięki temu, otrzymasz oferty od kilku towarzystw ubezpieczeniowych i będziesz mógł porównać zakres ochrony oraz ostateczną kwotę. Dużym plusem kalkulatora online jest dopełnienie wszelkich formalności przez Internet. Nie musisz zatem wychodzić z domu, aby zapłacić za składkę czy podpisać wszystkie niezbędne dokumenty.
Podstawowe ubezpieczenie domu jednorodzinnego
Do wyboru masz polisę z podstawowym zakresem ochrony lub ubezpieczenie z rozszerzeniami dopasowane do Twoich potrzeb. Pierwsza z nich chroni Twoją nieruchomość w momencie zdarzeń losowych, takich jak pożar czy huragan. Możesz liczyć na odszkodowanie za uszkodzone mury i stałe elementy. Niestety, w Polsce coraz częściej dochodzi do nieprzewidywalnych szkód wyrządzonych przez zmienne warunki atmosferyczne. Podstawowe ubezpieczenie gwarantuje Ci rekompensatę finansową. Z kolei dodatki do polisy domu jednorodzinnego mogą obejmować przepięcia, stłuczenie czy kradzież z włamaniem. Warto także sprawdzić, czy w warunkach ochrony znajduje się zalanie. Wsparcie finansowe za szkody wyrządzone pękniętą rurą może okazać sie nieocenione.
Nie tylko mury i elementy stałe
Ubezpieczenie domu jednorodzinnego w podstawowej wersji obejmuje mury i elementy stałe. Jednak przecież ściany, drzwi czy meble w zabudowie to nie jedyne elementy wyposażenia, które posiadasz. Właśnie dlatego warto w polisie uwzględnić także ruchomości. Przykładowo, jeśli wrócisz z wakacji i okaże się, że ktoś podczas włamania ukradł Twój laptop, biżuterię i konsolę, będziesz mógł liczyć na zwrot pieniędzy.
Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia domu?
Jeśli zdecydujesz się na zakup polisy online i skorzystasz z kalkulatora online, będziesz musiał podać podstawowe dane na temat Twojej nieruchomości. Wpłyną one na całkowity koszt składki. Liczy się to jaka jest lokalizacja domu jednorodzinnego, jej wartość, a także powierzchnia użytkowa. Musisz także dostarczyć informacji na temat konstrukcji (chodzi tu głównie o to czy są użyte materiały łatwopalne) oraz zabezpieczeń, np. alarmu, drzwi antywłamaniowych czy podwójnych zamków. Wszystko to wpływa na kwotę polisy za dom jednorodzinny. Ważnym elementem jest także suma ubezpieczenia, czyli wartość Twojej nieruchomości.
Jak ustalić sumę ubezpieczenia?
Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, którą otrzymasz w ramach odszkodowania. Musi ona odzwierciedlać realistyczną wartość nieruchomości, abyś otrzymał pieniądze za poniesione straty. Niedoubezpieczenie, czyli podanie zbyt niskiej wartości nieruchomości jest nieopłacalne. Co prawda Twoja składka za polisę będzie niższa, jednak wypłacone świadczenie może nie wystarczyć na poniesienie strat. Odwrotną sytuacją jest nadubezpieczenie, czyli określenie za wysokiej kwoty. Jeśli będziesz starać się o odszkodowanie, suma ubezpieczenia i tak będzie weryfikowana przez towarzystwo. Nie dostaniesz zatem więcej pieniędzy niż kwota, która wystarczy Ci na pokrycie szkód.
OC w życiu prywatnym – istotny dodatek
Jednym z dodatków, który możesz dokupić do polisy domu jednorodzinnego jest OC w życiu prywatnym. Oznacza to, że jeśli wyrządzisz krzywdę osobie trzeciej, nie będziesz musiał płacić za szkody z własnej kieszeni. To świetne wsparcie np. w momencie stłuczenia szyby sąsiada, zalanie jego mieszkania czy zarysowania samochodu na parkingu.
Home assistance – fachowa pomoc od ręki
Wyobraź sobie, że wracasz do domu z pracy i wyłamuje Ci się klucz w zamku do drzwi. Jedyne co Ci przychodzi do głowy to wezwanie fachowca, który za ekspresowy przyjazd na pewno zażyczy sobie sporo pieniędzy. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest home assistance. To dodatek do ubezpieczenia domu jednorodzinnego, który gwarantuje Ci pomoc specjalistów takich jak ślusarz czy hydraulik. W momencie awarii sprzętu komputerowego, AGD czy RTV, możesz zadzwonić do swojego ubezpieczyciela. Ten wyśle do Ciebie fachowca tak szybko jak to możliwe. Część towarzystw ubezpieczeniowych daje home assistance gratis do ubezpieczenia domu lub mieszkania.
Oblicz składkę za ubezpieczenie domu online.