Rowery stają się coraz popularniejszym środkiem transportu w Polsce. Stanowią ciekawą alternatywę dla codziennego przemieszczania się po mieście. Nikt z nas nie chce marnować czasu, stojąc w korkach czy czekając na spóźniony autobus. Rower zapewnia większą elastyczność, dostarcza niezbędnej aktywności fizycznej i jest w pełni ekologiczny. Wiele polskich miast wychodzi naprzeciw współczesnym trendom, dbając o infrastrukturę rowerową. Rozrastają się sieci ścieżek rowerowych, a w wielu kluczowych miejscach pojawiają się stojaki dla jednośladów.

Dlaczego ubezpieczenie rowerowe?

Niestety liczba wypadków z udziałem rowerów pozostaje wysoka. Według danych Komendy Głównej Policji w 2017 roku rowerzyści spowodowali aż 5,5% wszystkich wypadków drogowych. Nie każdy rowerzysta wie, że może być pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku spowodowania szkody na osobie lub mieniu innego uczestnika zdarzenia drogowego. Chodzi nie tylko o zwykłe zadrapanie lakieru samochodu, ale także o poważny uszczerbek na zdrowiu ofiary wypadku. Warto wiedzieć, że rowerzysta odpowiada swoim majątkiem, jeśli nie wykupił odpowiedniej polisy OC.

Odpowiedzialność cywilna rowerzystów coraz bardziej zakorzenia się w świadomości społecznej. Niektóre kraje europejskie rozważają konieczność wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń rowerowych, aby zapewnić sprawny system likwidacji szkód.

Innym zagrożeniem czyhającym na cyklistów są powszechne kradzieże roweru lub poszczególnych jego części. Nawet stosowanie odpowiednich zabezpieczeń może okazać się nieskuteczne. Ubezpieczenie obejmuje nie tylko kradzież roweru pozostawionego przed budynkiem i przypiętego odpowiednim, zgodnym z OWU zabezpieczeniem za ramę do stojaka. Ochrona ubezpieczeniowa działa także w czasie przechowywania roweru np. w piwnicy.

Co i kogo można ubezpieczyć?

– Inni uczestnicy drogi: Kluczowym elementem jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które pokrywa szkody wyrządzone na osobie lub mieniu. Dotyczy m. in. zniszczenia innego pojazdu i uszczerbku na zdrowiu uczestnika zdarzenia drogowego. Świadczenie obejmie np. naprawę zbitego lusterka samochodu lub szkody związane ze złamaną ręką pieszego potrąconego przez rower.

– Rowerzysta: Kolejną formą ochrony jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które zostanie wypłacone, kiedy doznamy urazu w trakcie jazdy jednośladem. Dodatkowo Assistance pomoże zorganizować pomoc medyczną czy transport.

– Rower: W trosce o Twój sprzęt opcja Casco zapewnia ochronę roweru od uszkodzenia i kradzieży. Aby ubezpieczenie obowiązywało, pojazd nie musi być nowy. Większość towarzystw ubezpiecza nawet kilkuletnie rowery. Zgodnie z aktualnymi przepisami UE ubezpieczenie może objąć także rower ze wspomaganiem elektrycznym.

– Bagaż rowerzysty: Przewożone przez Ciebie rzeczy również mogą zostać objęte ochroną. Świadczenie zostanie wypłacone w przypadku zniszczenia lub utraty bagażu w wyniku wypadku drogowego lub wskutek kradzieży.

Ubezpieczenie roweru tylko na wakacje?

Dojeżdżasz rowerem do pracy? A może jeździsz tylko latem? Nie musisz opłacać składki, kiedy w zimne miesiące Twój pojazd czeka w piwnicy na lepszą pogodę. Ubezpieczenie rowerowe możesz wykupić na sezon lub na cały rok, dzięki czemu nie ponosisz zbędnych kosztów, jeśli go nie używasz.

Nie ograniczaj zaplanowanych tras! Możesz dostosować ubezpieczenie rowerowe do swoich potrzeb i swobodnie przemieszczać się jednośladem po całym świecie. Aby dotrzymać Ci kroku w czasie wyjazdów wakacyjnych, polisa dla rowerzystów może obowiązywać wyłącznie na terenie Polski lub objąć ochroną również eskapady zagraniczne.


Kalkulator ubezpieczeń rowerowych

Dane statystyczne Komendy Głównej Policji

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *