Każdy samochód posiada światła mijania, które potocznie nazywane są krótkimi. Jeśli jesteś początkującym kierowcą lub nie masz pojęcia, jak je poprawnie ustawić, skorzystaj z garści naszych porad.

Czym są światła mijania w aucie?

Światła mijania to podstawowe oświetlenie zamontowane w każdym samochodzie. Oczywiście pomagają uzyskać lepszą widoczność na trasie.  Możesz z nich korzystać zarówno w dzień, jak i po zmierzchu. Alternatywą dla świateł mijania są te, które przeznaczone są do jazdy dziennej. Nie zawsze jednak możesz je stosować zamiennie… O tym dowiesz się z dalszej części artykułu.

Czy musisz mieć włączone światła mijania?

Jeśli w samochodzie nie posiadasz oświetlenia do jazdy dziennej, musisz mieć włączone światła mijania. Jest to niezależne od warunków atmosferycznych, dlatego zarówno jeśli jest słonecznie, jak i deszczowo – powinieneś o tym pamiętać. Niezbędne są także w tunelach, które są słabo oświetlone. Warto też pamiętać o wyłączeniu świateł mijania na postoju, aby nie wprowadzać w błąd innych kierowców. Oświetlenie do jazdy dziennej mogą być jednak włączone wyłącznie wtedy, kiedy powietrze jest przejrzyste i widoczność jest bardzo dobra. Oznacza to, że jeśli pojawia się mgła, deszcz lub śnieg, powinieneś pamiętać o światłach mijania. Musisz również je włączyć, kiedy Twój pojazd jest holowany. 

Kara za brak świateł – ile wynosi?

Za brak świateł mijania od świtu do zmierzchu zapłacisz karę w wysokości 100 złotych. Z kolei, jeśli nie będziesz ich miał włączonych w tunelu lub na drodze od zmierzchu do świtu, kwota ta rośnie do 200 złotych. 

Ustawienie świateł mijania – dlaczego jest ważne?

Najczęściej ustawianie świateł mijania ma miejsce podczas obowiązkowego przeglądu technicznego. Jednak powinno mieć to miejsce znacznie częściej niż tylko przed uzyskaniem pieczątki ze stacji kontroli. Przede wszystkim, odpowiednio ustawione światła w aucie wpływają na zasięg oświetlenia i jego intensywność. Wpływa to na bezpieczeństwo jazdy. Dobrze ustawione światła mijania pozwolą Ci np. zatrzymać się przed przejściem dla pieszych po zmroku czy ominąć auto, które znajduje się na poboczu.

Kiedy musisz ustawić światła mijania?

Światła mijania powinieneś ustawiać częściej niż raz do roku. Najważniejsze jest, aby zrobić to za każdym razem, kiedy wymieniasz żarówki. Warto tu zaznaczyć, że powinieneś zrobić to parami – aby obydwie lampy ustawić w taki sam sposób. Możesz zrobić to samodzielnie lub wybrać się do Stacji Kontroli Pojazdów.

Jak ustawić światła mijania samodzielnie?

Zastanawiasz się jak samodzielnie ustawić światła mijania w aucie? To nie takie trudne. Wystarczy, że ustawisz samochód (bez zbędnego obciążenia, np. bagażem) przed pustą ścianą lub inną gładką powierzchnią. Najlepiej, aby to było 10 metrów. Pamiętaj o tym, aby auto stało na równym podłożu. Wtedy będziesz mieć pewność, że ustawisz światła mijania prawidłowo. Korektor pochylenia świateł powinien być ustawiony na 0, czyli w domyślny sposób. Włącz oświetlenie w aucie, a następnie podjedź na tyle blisko, aby zaznaczyć na powierzchni miejsce, które odpowiada środkowi reflektorów. Warto też zaznaczyć sam środek auta, np. przy pomocy lokalizacji logo producenta pojazdu. Odjedź na odległość 10 metrów i sprawdź, jak działa oświetlenie. Jeśli wartość pochylenia świateł wynosi 1%, oznacza to, że granica światła i cienia powinna znajdować się 10 centymetrów poniżej zaznaczonych punktów. Ten parametr odczytasz bez problemu z obudowy reflektora. Teraz wystarczy wykorzystać pokrętła w aucie do regulacji świateł mijania.

Sprawdź cenę OC w kalkulatorze online.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *