Zalanie mieszkania to jedna z bardziej stresujących sytuacji, która może wydarzyć się niespodziewanie w Twoim domu. Przyda się jednak opanowanie i konkretne działanie, abyś dostał odszkodowanie. Zobacz, co musisz zrobić krok po kroku.

Najważniejsze to ustalić przyczynę

Przyczyn zalania mieszkania może być naprawdę wiele, dlatego jak tylko zauważysz pierwsze plamy na suficie, od razu wybierz się do sąsiada z piętra wyżej. Jeśli do takiej sytuacji doszło w Twoim domu, zachowaj spokój i sprawdź, co możesz zrobić. Najczęściej dochodzi do awarii wężyka doprowadzającego wodę do pralki czy zmywarki. Czasami do zalania dochodzi przez pękniętą rurę lub poważniejszą nieszczelność centralnego ogrzewania. W miarę możliwości, pozbądź się źródła cieknącej wody. Możesz w tym celu zamknąć główny zawór, aby szkód nie powstało jeszcze więcej.

Nie usuwaj śladów zalania

Aby otrzymać odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego za zalanie mieszkania, możesz oczywiście wytrzeć wodę, która się zebrała. Nie usuwaj jednak widocznych plam czy zacieków. Najważniejsze jest zabezpieczenie lokalu, aby rozmiar szkody się nie powiększył, a także zebranie dowodów. Jeśli w związku z nadmierną wilgocią, Twój sprzęt elektroniczny przestał działać, nie naprawiaj go. Z kolei kiedy zobaczysz widoczne uszkodzenia parkietu czy mebli, do momentu załatwienia formalności, musisz pozostawić je w takim samym stanie.

Z kim musisz się skontaktować?

Najlepiej będzie jeśli jak najszybciej skontaktujesz się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Twój sąsiad potwierdził, że do zalania mieszkania doszło z jego winy i posiada OC w życiu prywatnym? W takim razie zdobądź numer polisy i zadzwoń do podanej firmy. Powinieneś też skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, który skieruje do Ciebie własnego rzeczoznawcę. Jeśli do zalania mieszkania doszło wskutek awarii pionu kanalizacyjnego, warto także zadzwonić do spółdzielni lub zarządcy nieruchomości. Może okazać się, że wina nie leży po stronie sąsiada.

Protokół zalania mieszkania i zdjęcia w ramach dowodu

Samodzielnie lub wspólnie ze świadkiem w postaci sąsiada lub zarządcy, przygotuj dokumentację wyrządzonej szkody. Zrób to jeszcze przed przybyciem rzeczoznawcy. Uwzględnij w niej rozmiar szkód, przyczynę zalania mieszkania, a także przedmioty, które zostały uszkodzone. Przydadzą Ci się także fotografie lub filmiki, dzięki którym ubezpieczyciel szybciej i dokładniej oceni szkodę. Zadbaj o wysoką jakość dowodów i np. zrób dokładne zbliżenia szkód. Podczas sporządzania spisu, jak najdokładniej opisz uszkodzenia oraz zniszczone elementy wyposażenia, np. z podaniem konkretnego rodzaju farby. Taką dokumentację musisz podpisać zarówno Ty, jak i świadek.

Najważniejsze informacje na temat zalania mieszkania

Podczas rozmowy z ubezpieczycielem i sporządzania niezbędnej dokumentacji, będziesz potrzebować wiele informacji na temat samego zdarzenia. Uwzględnij datę i godzinę zalania mieszkania, a także okoliczności szkody. Policz, jakie straty szacunkowo poniosłeś. Wśród danych przydadzą się również numer polisy mieszkaniowej i dane osobowe poszkodowanych oraz świadków.

Ile masz czasu na zgłoszenie szkody?

W zależności od tego, jakie masz warunki ubezpieczenia mieszkania, musisz zgłosić szkodę w ciągu kilku dni. Najczęściej to maksymalnie 3 doby od momentu zdarzenia. Wspólnie z ubezpieczycielem, będziesz musiał ocenić szkodę. Właśnie dlatego jak najszybciej zbierz wszystkie faktury, rachunki i karty gwarancyjne Twojego wyposażenia. Zorientuj się także, jakie są koszty remontu Twojego mieszkania.

Porównaj ceny i znajdź dobre ubezpieczenie dla Twojego mieszkania.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *