Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty potrafi dziś przyprawić o zawrót głowy. Podobnie jak koszty prywatnych konsultacji lekarskich. Te są ogromnym obciążeniem zwłaszcza dla budżetu seniorów, którzy potrzebują ich szczególnie. Chcesz uniknąć wielomiesięcznego oczekiwania i oszczędzić pieniądze? Kup ubezpieczenie zdrowotne. O czym musisz wiedzieć, zanim po nie sięgniesz? Podpowiadamy.
Choć jesień życia powinna być spokojnym czasem odpoczynku, ta sielankowa wizja rzadko ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Niskie emerytury, rosnące koszty życia i szwankujące zdrowie często nie pozwalają seniorom na beztroskę. Trosce o sprawność nie sprzyjają przedłużające się terminy oczekiwania na wizyty u specjalistów oraz ogromne koszty prywatnych konsultacji.
Ubezpieczenie zdrowotne dla seniora
Aby wyeliminować wysokie koszty prywatnych konsultacji i nie narażać się na wielomiesięczne oczekiwanie na badanie u ze specjalisty, warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla seniora.
Dzięki takiej polisie emeryt będzie mógł korzystać z usług lekarzy, wykonać badania diagnostyczne czy zabiegi pielęgniarskie. W zamian za opłacanie comiesięcznej składki w stałej wysokości. Niektóre pakiety zapewniają także domowe wizyty lekarza lub pielęgniarki, zaawansowane zabiegi ambulatoryjne i całodobową infolinię medyczną. Pakiet opieki zdrowotnej może dziś nabyć nie tylko 55-latek, ale także osoba w wieku 60. Do Krajowego Programu Zdrowotnego dołączają seniorzy przed ukończeniem 70 lat – ubezpieczony może mieć nawet 69 lat!
Ubezpieczenie dla seniora — co musisz wiedzieć?
Aby ubezpieczenie okazało się naprawdę użyteczne, warto dobrze przemyśleć jego wybór.
Zanim zawrzesz umowę z ubezpieczycielem, koniecznie zwróć uwagę na:
- maksymalny wiek osoby ubezpieczonej. Z powodu dużego ryzyka, najstarsi klienci często bywają dyskryminowani przez ubezpieczycieli. Istnieją jednak towarzystwa, które zaoferują ochronę nawet osobie tuż przed ukończeniem 70 lat;
- zakres. Najtańsze ubezpieczenia obejmują z reguły jedynie podstawowe świadczenia. Droższe oferują dostęp do lekarzy kilkudziesięciu specjalności i setek badań;
- ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Poniżej przyjrzymy się nieco szerzej każdej z kwestii.
Ubezpieczenie dla seniora – tylko w nielicznych towarzystwach ubezpieczeniowych
Dane na temat umieralności i zachorowań, zwłaszcza na choroby cywilizacyjne nie pozostawiają wątpliwości. Zawarcie umowy z osobą w wieku powyżej 60 lat jest dla ubezpieczyciela stosunkowo ryzykowne. Nic dziwnego, że ochronę dla najstarszych oferuje jednie kilka towarzystw. Są to m.in. KPZ, PZU, Compensa i Interrisk. Maksymalnym wiekiem zawarcia polisy w KPZ jest 70 lat, w trzech ostatnich towarzystwach – 65 lat.
Ubezpieczenie zdrowotne nie musi być drogie
Przykładowo, dzięki KPZ senior ma zapewniony dostęp m. in. do lekarzy kilkudziesięciu specjalności już za 49 zł miesięcznie, a każda wizyta kosztuje 19,90 zł. Nietrudno zgadnąć, jak duże oszczędności może poczynić emeryt, który regularnie korzysta z prywatnej służby medycznej. Cena ubezpieczenia zdrowotnego zwykle zależy nie tylko od konkretnego ubezpieczyciela, ale również od wybranego pakietu.
Ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela
Ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela to sytuacje, za które TU nie weźmie odpowiedzialności (lub weźmie jedynie częściową odpowiedzialność) i co za tym idzie nie zapewni ochrony osobie ubezpieczonej. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego KPZ z odpowiedzialności ubezpieczyciela wyłączone są zdarzenia wymagające wykonania badań genetycznych czy pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej (PET). Więcej informacji na temat ograniczeń i wyłączeń znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Chcesz znaleźć najlepsze ubezpieczenie zdrowotne?
Aby szybko znaleźć najlepszy dla siebie pakiet i w ciągu zaledwie kilku minut kupić ubezpieczenie zdrowotne, skorzystaj z prostego w obsłudze kalkulatora. To darmowe narzędzie przedstawi Ci atrakcyjne warianty dające szeroki dostęp do prywatnej opieki medycznej, z której możesz skorzystać w jednej z ponad 1700 placówek w całej Polsce. Co ważne, z przedstawionych przez kalkulator propozycji mogą skorzystać także seniorzy, nawet przed ukończeniem 70 r.ż.