W momencie podpisywania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym (np. przy wyborze polisy NNW), pojawią się zapewne warunki dotyczące otrzymania odszkodowania w ramach trwałego uszczerbku na zdrowiu. To stan, do którego może dojść wskutek wypadku komunikacyjnego czy przy pracy w trudnych warunkach. Zobacz, co tak naprawdę oznacza trwały uszczerbek na zdrowiu i kiedy możesz liczyć na zadośćuczynienie.

Co oznacza trwały uszczerbek na zdrowiu?

Tak naprawdę, trwały uszczerbek oznacza niezdolność do normalnego funkcjonowania człowieka. Taki stan może być spowodowany poważnym uszkodzeniem ciała lub utratą narządu. Najczęściej orzeka się go w momencie, kiedy nie ma dobrych rokowań na poprawę zdrowia. Towarzystwa ubezpieczeniowe w warunkach polisy uwzględniają, że jest to stan, do którego dochodzi niezależnie od woli ubezpieczonego i jest spowodowany konkretną przyczyną zewnętrzną. Można też na podstawie analizy zdarzenia, bezpośrednio ją wskazać, co jest istotne zarówno dla ubezpieczyciela, jak i w procesie leczenia. Trwały uszczerbek na zdrowiu różni się zatem od długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, który określa się jako stan upośledzenia organizmu na kolejne 6 miesięcy. W takim przypadku rokowania są dobre i stan pacjenta może się znacznie poprawić.

Jakie ubezpieczenie musisz mieć, aby dostać odszkodowanie?

Najczęściej odszkodowanie w ramach trwałego uszczerbku na zdrowiu można uzyskać na podstawie polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków lub OC. Wszystko zależy od podpisanych warunków ochrony Twojego zdrowia i życia z wybraną firmą. Na zadośćuczynienie możesz liczyć w momencie działania siły zewnętrznej, na którą nie masz bezpośredniego wpływu.

Kiedy może dojść do trwałego uszczerbku na zdrowiu?

W praktyce do trwałego uszczerbku na zdrowiu najczęściej dochodzi w trakcie wypadków komunikacyjnych takich jak potrącenie pieszego lub zderzenie z innym pojazdem. Może też obejmować zdarzenia związane z trudnymi warunkami w pracy, np. upadek z rusztowania czy uszkodzenie przez maszynę rolniczą. Do uszczerbku na zdrowiu może dojść również wskutek błędów medycznych.

Kto może stwierdzić trwały uszczerbek na zdrowiu?

Każdą sytuację, w której doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu, musi ocenić komisja lekarska. Dokonuje oceny, a następnie określa ten stan w punktach procentowych. Aby otrzymać zadośćuczynienie, przyda się cała dokumentacja medyczna ubezpieczonego. Każda wartość procentowa przekłada się na określoną kwotę odszkodowania, a szczegóły znajdziesz w Twojej polisie. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może ustalić własną tabelę oceny procentowej.

Jak uzyskać odszkodowanie w ramach NNW?

Jeśli posiadasz podpisaną polisę NNW, możesz zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z wnioskiem oraz dokumentacją medyczną. Im więcej zbierzesz dowodów na potwierdzenie trwałego uszczerbku na zdrowiu, tym oczywiście lepiej. W ramach polisy NNW możesz otrzymać zadośćuczynienie w wymiarze określonym w Ogólnych Warunkach Umowy. Tak jak wspominaliśmy, w zależności od oceny i przyznania wartości procentowej, będziesz mógł dostać konkretną kwotę odszkodowania. Warto zaznaczyć, że im wyższą sumę gwarancyjną ubezpieczenia masz w swojej polisie, tym więcej pieniędzy możesz dostać.

Odszkodowanie w ramach OC

Sytuacja wygląda podobnie, jeśli posiadasz polisę OC. Musisz skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym wraz z wnioskiem i dokumentacją. Najczęściej w ciągu 30 dni dostaniesz odpowiedź rozstrzygającą Twoją sprawę. Kwota ustalana jest indywidualnie i zależy od wielu czynników, które masz szczegółowo określone w warunkach ochrony.

Kup ubezpieczenie NNW razem z OC – porównaj ceny polisy!

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *