Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Niekiedy dochodzi do bardzo nietypowej sytuacji, w której samochód zostaje podwójnie ubezpieczony. W jakich okolicznościach się to zdarza? W jaki sposób poradzić sobie z podwójnym OC? Wyjaśniamy.
Jak powstaje podwójne OC?
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, który jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia OC musi wiedzieć, że polisa jest automatycznie przedłużana – o ile klient nie wypowie umowy najpóźniej na dzień przed końcem jej obowiązywania. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę i właśnie wówczas najczęściej dochodzi do problemu z podwójnym OC. Właściciel pojazdu udaje się do agenta lub korzysta z internetowej porównywarki, aby znaleźć korzystniejszą ofertę – tańszą lub wzbogaconą o dodatkowe benefity takie jak bezpośrednia likwidacja szkód czy darmowa zielona karta. Zadowolenie z podpisania nowej umowy ubezpieczeniowej nierzadko prowadzi do zapomnienia o tej dotychczasowej. Jeśli nie zostanie ona wypowiedziana, obie umowy obowiązują, właściciel samochodu jest zobowiązany do opłacania obu składek. Często dowiaduje się o tym dopiero, gdy otrzyma upomnienie od dotychczasowego ubezpieczyciela.
Drugi przypadek, w którym może dojść do podwójnego ubezpieczenia OC pojazdu dotyczy kupowania używanego samochodu. Jeśli auto pochodzi bezpośrednio z zagranicy lub polskiego komiksu, jest objęte najwyżej tymczasowym ubezpieczeniem krótkoterminowym. Inaczej dzieje się w przypadku zakupu pojazdu wprost od dotychczasowego właściciela. Każdy, nawet nieużywany samochód, jest objęty obowiązkiem ubezpieczeniowym, więc kupowane z rynku wtórnego auta nie stanowią pod tym względem wyjątku. Zadowolenie z udanego zakupu również sprzyja zapomnieniu o dotychczasowej polisie. Jak poradzić sobie z podwójnym ubezpieczeniem OC?
Z której polisy OC można zrezygnować?
Najlepiej po prostu nie dopuścić do takiej sytuacji, ale drobne zaniedbania zdarzają się każdemu. O ile w standardowych warunkach właściciel pojazdu nie może zrezygnować z podpisanej wcześniej umowy dotyczącej ubezpieczenia OC, posiadanie podwójnej polisy stanowi w tej kwestii wyjątek. Wybór jest jednak ograniczony. Kierowca może zrezygnować wyłącznie z umowy ubezpieczeniowej przejętej po dotychczasowym właścicielu auta lub z umowy, która została automatycznie przedłużona. Nie da się więc zrezygnować z nowo wykupionej polisy, nawet jeśli jej warunki są mniej korzystne lub została ona kupiona w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Jak skutecznie przeprowadzić wypowiedzenie umowy OC?
Kwestią podwójnego ubezpieczenia należy zająć się natychmiast. To bardzo ważne, ponieważ za każdy dzień polisy właściciel zobowiązany jest zapłacić. Problem podwójnego ubezpieczenia powstaje również dlatego, że większość towarzystw ubezpieczeniowych uznaje podpisane umowy za ważne, nawet jeśli kierowca nie zdążył jeszcze opłacić składki. Im szybciej umowa zostanie wypowiedziana, tym mniejsze będą koszty.
Skuteczne wypowiedzenie umowy OC należy zacząć od wypełnienia stosownego wniosku. W tym celu można skorzystać z gotowych dokumentów dostępnych w Internecie, a nawet generatora ułatwiającego przygotowanie wniosku online. Oprócz tego pisma, ubezpieczyciel powinien otrzymać także umowę dotychczasowej polisy OC odziedziczonej po poprzednim właścicielu lub przedłużoną automatycznie.
Wniosek o rozwiązanie umowy można złożyć osobiście, w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego, ale również pocztą i pocztą elektroniczną. W tym ostatnim przypadku warto poprosić o potwierdzenie przyjęcia wniosku. W końcu każdy dzień wiąże się z dodatkowymi opłatami. Kupując używany samochód najlepiej o rezygnację z dotychczasowej umowy poprosić jego poprzedniego właściciela, który zajmie się wszelkimi formalnościami. Sprzedaż pojazdu pozwala zrezygnować z umowy w dowolnym momencie.
Nowy właściciel pojazdu ma prawo korzystać z dotychczasowego ubezpieczenia OC, ale nie jest to najlepszym pomysłem. Towarzystwo ubezpieczeniowe prawdopodobnie upomni się o rekalkulację składki, a ta może być dla kierowcy niekorzystna finansowa. Dlatego, najlepiej zapoznać się z dostępnymi ofertami i wybrać najtańszą lub spełniającą oczekiwania kierowcy ze względu na dodatkowe korzyści.