Twoje mieszkanie to nie tylko mury bloku, w jakim się znajduje. Oprócz ścian i podłóg jest w nim wiele przedmiotów, bez których nie wyobrażasz sobie życia. Poranna kawa bez ekspresu? Ulubiony serial bez telewizora? Nie musisz mieć willi z basenem, aby martwić się o bezpieczeństwo swojego dobytku.

Czym są części stałe?

Części stałe to wszystko, co przytwierdzone na stałe lub wbudowane w strukturę mieszkania. To elementy, których nie można wynieść bez uprzedniego demontażu za pomocą narzędzi. Zaliczamy do nich np.: drzwi i okna, grzejniki, armatura łazienkowa, schody, parapety, powłoki ścian, panele i płytki, rolety i żaluzje. W niektórych towarzystwach przedmiotem ochrony są także anteny satelitarne i kolektory słoneczne.

Czym jest wyposażenie?

Wyposażenie mieszkania przez ubezpieczycieli nazywane ruchomościami domowymi to przedmioty, które można przenieść z Twojego lokum bez użycia narzędzi. Gabaryty nie grają roli. Do tej grupy zaliczamy zarówno pralkę, jak i smartfon.

Do wyposażenia zaliczamy m. in.:

  • meble
  • urządzenia domowe (np. lodówka, pralka)
  • sprzęt elektroniczny (np. komputer, telewizor, aparat fotograficzny)
  • odzież
  • przedmioty osobistego użytku
  • sprzęt turystyczny i sportowy
  • wózki inwalidzkie i dziecięce.

Uważasz, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka? Ta informacja może Cię zaboleć, ale zwierzęta domowe są przez niektórych ubezpieczycieli uznawane za mienie ruchome. Dobra informacja jest taka, że Twój pies, kot czy chomik objęty będzie ochroną ubezpieczeniową.

Co jest wyłączone z ochrony?

Zakłady ubezpieczeń przyjmują różne zakresy ochrony. Czasami z polisy wyłączone są przedmioty takie jak karty płatnicze, metale szlachetne, futra naturalne, trofea myśliwskie, nośniki danych czy kolekcje znaczków. Szczegółowe informacje znajdziesz w OWU polisy.

Jak działa polisa?

Standardowo Twoje mienie będzie ubezpieczone od ognia i innych zdarzeń losowych. Możesz rozszerzyć zakres polisy o kradzież z włamaniem i rozbój. Inną klauzulą dodatkową jest ubezpieczenie szyb i przedmiotów szklanych, aby były chronione od stłuczeń.

Oznacza to zatem, że ochrona zadziała, jeśli dojdzie do pożaru, sąsiad z góry zaleje Twoje mieszkanie, co spowoduje uszkodzenie sprzętu elektronicznego czy Twój dobytek zostanie wyniesiony przez złodzieja, któremu uprzednio udało się przedrzeć przez zabezpieczenia w drzwiach. Ubezpieczenie szklanych elementów obejmie zbite akwarium czy lustro, które może przegrać w starciu z zabawą Twoich dzieci.

O czym warto pamiętać?

Jeśli zależy Ci na ubezpieczeniu konkretnych przedmiotów w mieszkaniu, sporządź listę przed zakupem polisy, aby mieć pewność, że wszystkie będą pod ochroną. Spis inwentarza przyda się w przypadku zaistnienia szkody. Ustalenie wysokości odszkodowania przebiegnie sprawniej. Warto zachować dowody zakupu poszczególnych przedmiotów.


Porównaj koszty ubezpieczenia Twojego mieszkania

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *